Fotoğrafçılık İpuçları

Konunun Net, Arka Planın Bulanık Olduğu Fotoğrafları Nasıl Çekebilirim?

Üç kolay adımda arka planı bulanık, konuyu öne çıkaran fotoğraf çekim tekniğini öğrenin!

Fotoğraflarımızda konunun kendini daha iyi göstermesi için arka planı bulanıklaştırmak çok kullanılan ve güzel sonuçlar veren bir yöntemdir. Bu yazıda sadece 3 kolay adımda bu çekim tekniğini öğrenerek fotoğraflarınızla fark yaratabileceksiniz.

Öncelikle, elinizde birden fazla objektif (lens) varsa, bu tür çekimler için en dar açılı olanı kullanın! Örneğin, 18 veya 24mm yerine 200, 300mm çalışabileceğiniz lensi tercih edin. Yalnızca bir lensiniz varsa, sorun yok, onunla çalışabilirsiniz.

1. adım:

Mod tekerleğini Av (veya A) konumuna çevirerek önce kameranızı “Diyafram Öncelikli” moda getirin. Böylece pozlamayı değiştirmeden diyaframı siz kontrol edebileceksiniz.

2. adım:

Diyafram (f) değerini objektifinizin verdiği en düşük değere kadar küçültün!

Not: F değeri, kameranıza değil, objektifinize ait bir değerdir. Objektifinizin özelliğine bağlı olarak belirli bir değere kadar küçülebilir ve bu da yakınlaştırma (zoom) yaptığınız zaman değişebilir. Ancak objektifiniz f değerinin ne kadar düşürülmesine izin veriyorsa, arka planı bulanıklaştırma etkisi o derece güçlü olur –fotoğrafınızdaki net alan derinliği o nispette azalır.

3. adım:

Deklanşöre yarım basarak konunuzu netlediğinizden emin olun ve fotoğrafınızı çekin! (Netleme noktasını değiştirmeden nasıl farklı kompozisyonlar oluşturabileceğinizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Not: Eğer konunuz ile arka plan birbirine çok yakın mesafede olursa fotoğrafınızda arka plan  bulanıklığının pek belirgin düzeyde olmadığını göreceksiniz. Konunuz ile arka plan arasındaki mesafe ne kadar fazla olursa, fotoğrafınızdaki net alan, bulanık arka plandan o nispette ayrışacaktır.

Deneyin ve bunu kolayca yapabildiğinizi görün!

Buraya tıklayarak bir sonraki yazımda, ön ve arka plan dahil tüm görüntünün net olduğu, yani “net alan derinliği fazla” olan bir manzara fotoğrafının nasıl çekilebileceğini okuyabilirsiniz.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!Bu bilgileri yararlı bulduysanız daha çok fotoğrafseverin yararlanması için lütfen beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Zaman ayırdığınız için teşekkürler…

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.