Web / Bilgisayar

Kendi Adınızla Web Sitenizi 5 Kolay Adımda Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Eğitim ve tecrübeniz olmasa bile, 5 adımda kolay bir şekilde kendinize ait profesyonel bir web sitesi/blog kurabilirsiniz.

Web sitesi kurma kararınızı, sırf bu işin çok karmaşık, zaman alıcı veya pahalı olduğunu düşünerek erteliyorsanız, hata yapıyorsunuz. Kendi adınızla, markanız veya işletmenizin adıyla, size özgü profesyonel bir web sitesi kurmak artık son derece kolay ve ucuz. Daha açıkçası, sunulan yeni imkânlarla şimdi her bilgisayar kullanıcısı bir kahve içimi süresinde kendi sitesini kurabilir —üstelik teknik bir beceri veya özel eğitimi olmadan. Facebook hesabını yönetebililen her kullanıcı, web sitesini de kolayca yönetebilir.

Nasıl bir web siteniz olsun?

Basit bir site kurmanız için İnternet’te yüzlerce ücretsiz hosting (ev sahipliği / barındırma) platformu bulabilirsiniz. Bu ücretsiz platformları kullandığınızda siz yalnızca hazırladığınız içerikler üzerinde söz sahibi olursunuz; geri kalanını tamamen genele sunulan seçenekler arasından belirlersiniz. Ancak eğer size özgü —kişisel— bir siteniz olsun ve içerik dışında görünüm ve diğer fonksiyonlar üzerinde de söz sahibi olun istiyorsanız önce sitenize ev sahipliği yapacak hosting platformunuzu satın almanız ve daha sonra farklı türde web siteleri oluşturmak için buraya bir içerik yönetim sistemi yazılımı kurmanız gerekir. En iyisi olsun diyorsanız seçiminiz WordPress olacaktır.

wordpress logoWordPress, milyonlarca web sitesinin yayın yapmasını kolaylaştıran, dünyanın en büyük çevrimiçi yayın platformudur. BakiKaracay.com için ben de WordPress kullanıyorum. WordPress bu hizmet için iki farklı seçenek sunuyor. Birincisi ücretsiz. Eğer ücretsiz platform istiyorsanız, WordPress.com sizin için yeterli: Siz yayınlamak istediğiniz içeriklere odaklanın, gerisini WordPress.com halletsin.

Profesyonel bir web siteniz olsun

Eğer kişisel ve profesyonel bir web siteniz olsun istiyorsanız, bu durumda seçimizin WordPress.org olmalı. WordPress.org’u kullanabilmek için önce sitenize ev sahipliği (hosting) yapacak bir servis sağlayıcısı seçmeniz ve ardından buraya WordPress içerik yönetim sistemi yazılımını yüklemeniz gerekecek. Bunların tamamını artık bir kaç tıkla yapabiliyorsunuz. Bu yazıda size WordPress tarafından resmen önerilen tek hosting sağlayıcı olan ve okuduğunuz bu web sitesi için de ev sahipliği yapan Bluehost ile bir defada en kolay şekilde kişisel web sitenizi kurmanın adımlarını anlatacağım. Bluehost‘un, kullanım kolaylığı, ucuzluğu ve müşteri hizmetleri açısından en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum. Bir Amerikan firması ancak İngilizce gözünüzü korkutmasın. Burada yol gösterdiğim 3 adımdan sonra Türkçe devam edebiliyorsunuz. Ayrıca program kurma, kodlama vb. teknik bilgi ve deneyime de ihtiyacınız yok, bilgisayarda Word kullanabiliyorsanız veya Facebook hesabınızı yönetebiliyorsanız, kişisel web sitenizi veya blogunuzu da kolaylıkla kurup yönetebilirsiniz.

Bu yazıda anlatılan adımlar hakkında görseller eşliğinde daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

(Eğer sizin için en iyisinin hangi WordPress olduğundan emin değilseniz, buraya tıklayarak [İngilizce] birkaç dakikada ücretli ve ücretsiz hizmetler arasındaki farklılıkları gözden geçirebilirsiniz.)

Burada anlattığım adımları izleyerek web sitenizi kurmak için 3 şeye ihtiyacınız var:

  1. Bir alan adı (“bakikaracay.com” gibi)
  2. Kredi kartı bilgileriniz
  3. 15 dakika rahatsız edilemeyeceğiniz zaman

Eğer hazırsa, hemen başlayalım: İşte size bir WordPress web sitesi oluşturmanın hızlı ve kolay beş adımı.

1. adım: Bir paket ve bir alan adı seçin

Alan adınız, web sitenize ulaşmak için insanların tarayıcılarına yazdıkları addır. Her ne kadar farklı ve gösterişli bir ad seçmek cazip gelse de, hem yazacağınız içerikleri (markanızı) temsil eden hem de insanların sizi kolayca bulmasını sağlayacak bir ad seçmeniz daha iyi sonuç verecektir. Örneğin firma veya kendi adınızla bir alan adı seçmeniz, sizi tanıyanların veya isminizi bilenlerin sitenizi bulma olasılığını yükseltir.

Buraya tıklayarak Bluehost‘a girin ve “get started now >” yazan yeşil butona tıklayarak başlayın.

Bluehost‘u kullanmanın önemli bir avantajı var: Alan adınızı ve hosting hizmetini aynı sağlayıcıdan satın alabiliyor ve bir tıkla WordPress içerik yönetim sistemini kurabiliyorsunuz.

Bunun için önce sizden satın alacağınız hizmet paketini belirlemeniz istenir. Sunulan 3 paketten (temel, artı veya seçkin) bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir seçenek belirleyin. Başlangıç için en uygunu soldaki “basic” plan. İhtiyacınız büyüdüğünde daha sonra diğerlerine geçebilirsiniz. Burada değişen fiyatlara karşılık ekstra güvenlik özellikleri ve benzeri araçlar ile site yedekleme gibi eklentiler sunulmaktadır. Paketlerin hepsi, ÜCRETSİZ alan adı, tek tıkla WordPress kurulumu, 30-günlük para iadesi  garantisini içermektedir.

wordpress web sitesi kurun

Select (seç) yazan yeşil renkli banda tıklayıp paketinizi belirledikten sonra alan adınız için karşınıza aşağıdaki kutucuklar çıkacak. Burada istediğiniz bir alan adını yazıp “sonraki” butonuna tıklamanız yeterli.

wordpress web sitesi kur

Sistem seçiminizin mevcut olup olmadığını kontrol ediyor ve menüden örneğin, .com yerine .net veya .org gibi alternatif bir alan seçebiliyorsunuz. Daha önceden aldığınız bir alan adı varsa onu transfer ederek de işe başlayabilirsiniz.

2. adım: Hesabınızı oluşturun

Alan adınızı belirledikten sonra, alacağınız hizmet için bir hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için yapmanız gereken, istenen yerlere kişisel bilgilerinizi girmek. Bilgiler sizden 3 başlık altında istenecek:

  • Account Information (Hesap bilgileriniz: Ad, Soyad, Ülke, Adres, Şehir, Posta kodu, Telefon Numarası ve Email adresi)

  • Package information (Hizmet paketi bilgileri) Burada ilk sıradaki Account Plan seçeneklerinden “Starter 36 Month Price’ı seçmeniz yeterli. Bununla verilen aylık ücretle 3 yıl hizmet almayı seçiyorsunuz. Alttaki diğer kutucukları (güvenlik, yedekleme, isminizin gizlenmesi vb. ile ilgili) boş bırakın.

  • Billing information (Ödeme bilgileri)

Hizmet şartları, iptal politikası ve gizlilik bildirilerini kabul ettiğinizi onaylamak için en alttaki kutuyu tıklayın. Buraya kadar uygun seçimleri yaparak, kutuları işaretleyerek geldiniz ve fatura bilgilerinizi girdiniz. Şimdi parola oluşturmak için ekrandaki talimatları izleyin ve bom, üçüncü adıma hazırsınız: WordPress’i kurma.

3. adım: WordPress yazılımını bir tıkla kurun

Bluehost ile bir şifre oluşturduğunuz anda otomatik olarak oturum açıp kontrol panelinde devam edersiniz. “Web Sitesi” etiketli bölümü görene kadar aşağı doğru ilerleyin. WordPress simgesini tıklayın. Kurulum yardımlarını satın almak için seçenekler görebilirsiniz, ancak bu gerekli değildir; “No Thanks” düğmesini tıklayarak bu ekstraları atlayın.

wordpress web sitesi kurulumu

Bir sonraki ekran, alan adınızı, yönetici (admin) kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyecektir. Gerekli bilgileri girin, kayıt koşullarını kabul ettiğinizi onaylayarak Install now’ı (Şimdi kur) tıklayın. Bilgisayarınızın hızına ve İnternet bağlantınıza bağlı olarak, kurulumun tamamlanması birkaç dakika sürecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra kimlik bilgilerinizi görüntüleyip, kullanıcı adı ve parolanızı bir kenara not etmeniz iyi bir fikirdir —bu bilgiyi güvenli bir yerde saklamaya dikkat edin. Aynı bilgileri içeren bir onay e-postası da verdiğiniz adrese gelecektir.

4. adım: WordPress’e giriş yapın

Kimlik bilgilerinizin yeraldığı sayfada, WordPress web sitesi Kontrol Panelinize erişmek için yönetici URL’si bağlantısını göreceksiniz; ona tıklayın. Buradaki URL’yi tarayıcınıza kopyalayıp yapıştırabilir veya web sitenize ulaşmak için el ile yazabilirsiniz.

wordpress web sitesi

Giriş kimlik bilgilerinizi girin. İsterseniz “Remember me” (Beni Hatırla) kutusunu tıklayabilirsiniz. Oturum açma (login) düğmesine basmanızın ardından, sitenize hız ve işlevsellik kazandıracak bir eklenti olan Jetpack’e bağlanma şansına sahip olacaksınız; ancak bu adım isteğe bağlıdır, isterseniz daha sonra da yapabilirsiniz.

Artık WordPress yazılımının kurulumunu tamamladığınıza göre, kendinizi yeni web sitenizin Kontrol Panelinde bulmanız gerekir. Burası, web sitenizin ziyaretçilerinin sayfalarınıza girdiklerinde neler göreceğini belirlemenizi ve kontrol etmenizi sağlayan hizmet alanıdır.

Site lisanını Türkçe olarak değiştirin

WordPress Türkçe seçeneği olan bir program ve arayüzünü Türkçe kullanabileceksiniz. Web siteniz Türkçe olacaksa ve siz de Türkçe çalışmak istiyorsanız önce WordPress’te site lisanını Türkçe olarak değiştirin. Bunun için önce Dashboard (Başlangıç) sayfasında iken sol sütundan Settings > General yolunu izleyin ve açılan sayfada en altta “Site Language” karşısında Türkçeyi seçin. Burada isterseniz Zaman Dilimi, Tarih Biçimi gibi seçenekleri de istediğiniz gibi düzenleyin. Sayfadan çıkmadan Kaydet’e (Save) tıklamayı unutmayın.

5. adım: Temanızı ve sayfalarınızı özelleştirin

İşin eğlenceli yanına geldik! Renk seçiminiz, yazı stili gibi firmanızı veya sizi ifade etmesini istediğiniz özel ögelerle sitenize özgün bir görünüm kazandırmaya başlayabilirsiniz. Doğrudan dalabilirsiniz ve ilk mesajınızı yazabilirsiniz, ancak faydası vardır

Şimdi ilk yazınızı yazıp tüm dünyaya sunabilirsiniz, ancak önce sitenizin özellikleri ile kullanabileceğiniz işlevleri öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Sol taraftaki kenar çubuğunda sitenizi özelleştirmenizi sağlayacak navigasyon (gezinme) bağlantıları bulunur. Bunlarla neler yapabileceğinizi tanımanın en iyi yolu her sekmeyi tıklayıp açılacak seçenekleri bir bir keşfetmektir.

  1. Temalara göz atın; ücretsiz seçeneklerden biriyle başlayabilirsiniz.
  2. Temanızı renkler, başlıklar ve sosyal medya butonları ile özelleştirin.
  3. Site ziyaretçilerinizin hoşlanacağını görseller yükleyin ve hizmetleriniz hakkında ipuçları verin.
  4. İlk blog yazınızı ve ana sayfa içeriğinizi oluşturun.

Bu beş adımla, firmanız veya kendiniz için bir WordPress web sitesini kısa sürede —en fazla 30 dakikada— yayımlayabilirsiniz. Başlamak için hazırsanız buraya tıklayarak hemen Bluehost‘a gidin ve alan adınız ile size ait hosting hizmet paketinizi alın.

Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

Bu bilgilerden sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak paylaşın.

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.