Fotoğrafçılık İpuçları

Kameranızdaki 3 Farklı Netleme (AF) Modundan Hangisi, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

DSLR kameraların sunduğu 3 farklı otomatik netleme modunu hangi durumlarda kullanabileceğinizi öğrenin.

AFABirçok fotoğrafçı gibi siz de kameranızı tek çekim netleme (odaklama) modunda bırakmayı alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Bu durum, hareketli konuları netlemede sorun yaşamanıza ve zaman kaybetmenize sebep olabilir. Kameranız farklı netleme modu seçenekleri sunuyorsa bunları hangi durumlarda kullanabileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

DSLR kameraların sunduğu 3 farklı otomatik netleme (AF) modu tamamen fotoğraflayacağınız konunun sabit veya hareketli oluşuyla ilgili seçeneklerdir. Konunun sabit, hareketli ve hem sabit, hem hareketli olması durumlarına karşı 3 farklı netleme modundan uygun olanı seçebilirsiniz. Bunları kullanabilmek için öncelikle lensinizin üzerinde odak modunu AF (otomatik fokus) konumuna ayarlamayı unutmayın. Şimdi sırasıyla bu 3 netleme modunun hangi durumlarda işe yaradığını, ne zaman, nasıl kullanabileceğinizi görelim:

—Sabit konular için ONE SHOT (Tek Çekim AF)

Nikon kameralarda: AF-A (Auto-servo AF)

Hareket halinde olmayan sabit konuları fotoğraflarken bu modu kullanın.

Deklanşöre yarım bastığınızda odak kilitlenir. Çekimden önce isterseniz deklanşörü bırakmadan kameranın bakış açısını değiştirerek yeni kompozisyonlar oluşturabilirsiniz (Bunu nasıl yapabileceğiniz buraya tıklayarak ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz). Bu modda netleme gerçekleştiği anda pozlama ayarı da yapılır. Tek çekim AF modunda odaklanma gerçekleştiğinde çoğu kamerada bip sesi duyulur ve odak doğrulama ışığı yanar.

—Hareketli konular için Al SERVO

Nikon kameralarda: AF-S (Single-servo AF)

Hareket halindeki araç, kuş veya sporcu gibi konuların çekimi için Al SERVO modunu kullanın.

Konunuzu netledikten sonra deklanşörü yarım basılı tutun. Deklanşör yarım basılı tutulduğu süre boyunca konu sürekli odakta kalır. Hareket eden konu bir AF noktasından uzaklaşıp bir başka AF noktasına yaklaştığı sürece odak takibi devam eder —mesafe değiştiğinde tekrar yarım deklanşör yapmanıza gerek kalmaz. Bu modda poz ayarı çekim anında gerçekleşir (bu ayrıntıya dikkat!). Al Servo AF modunda odaklanma gerçekleştiğinde çoğu kamerada bip sesi duyulmaz ve odak doğrulama ışığı yanmaz.

—Harekete geçebilecek sabit konular için Al FOCUS

Nikon kameralarda: AF-C (Continuous-servo AF)

Duran fakat hareket edebilecek konuları fotoğraflarken AF modunun otomatik değişimi için AI FOCUS modunu kullanın.

Bu modun özelliği odaklanan sabit konu hareket etmeye başladığında otomatik olarak kameranın Tek Çekim AF modundan Al Servo AF moduna geçmesini sağlamasıdır. Deklanşöre yarım basmak suretiyle konu odağa alındıktan sonra deklanşör yarım basılı tutulduğu sürece kamera hareketi tespit eder ve kamerayı otomatik olarak Al Servo AF moduna geçirir. Al Focus modunda odaklanma gerçekleştiğinde hafif bip sesi duyulabilir ancak odak doğrulama ışığı yanmaz.

Netlediğiniz duran bir cismin veya canlının (otomobil, kuş veya sporcu gibi) hareket etmeye başlamasıyla netliği kaybetmemek istemiyorsanız Al FOCUS doğru seçimdir.

Gördüğünüz üzere, hareketli konular için Servo modu seçerek zaman kaybetmeden kolayca daha net çekimler yapabilirsiniz. Ancak eğer One Shot ve Al Servo arasında seçim yapmayla uğraşmak istemiyorsanız, bir kez Al Focus (AF-C) modunu seçin ve böylece sabit ve hareketli her durumda netlemeyi garanti altına alın.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!

Bu bilgileri yararlı bulduysanız daha çok fotoğrafseverin haberdar olması için lütfen aşağıdaki Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ renkli ikonlarına tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Zaman ayırdığınız için teşekkürler.


Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.