Kayak / Doğa

Jimmy Petterson ile Antalya’da Kayak Belgeseli

7 kıtada 70’den fazla ülkede ve 500’e yakın dağda kayak yaparak yazdığı “Skiing Around the World” (Dünyanın Her Yöresinde Kayak) kitabı ile tanınan ünlü kayak eğitmeni ve müzisyen Jimmy Petterson ile Antalya ve Saklıkent Kayak Merkezi’nde yaptığımız çekimleri de içeren 2017 Türkiye belgeselini izleyin!

2017 kayak sezonunun en güzel anılarından biri, Saklıkent Kayak Merkezi’nde sisli bir haftasonu, “Skiing Around the World” (Dünyanın Her Yöresinde Kayak) kitabının yazarı Jimmy Petterson ile karşılaşmamız olmuştu.

Jimmy’nin 7 kıtada 70’den fazla ülkede ve 500’e yakın dağda kayak yaparak yazdığı aynı adlı 2. kitabının bir bölümünde Türkiye de yer alıyor. İlk Türkiye ziyaretini ise ilk kitabı için 1991 yılında yapmış.

San Fransisco’da doğup büyüyen ve şimdi anne ve babasının memleketleri olan Avusturya ile İskandinavya’da yaşayan Jimmy, kayak eğitmenliği ve yazarlığı yanında uluslararası üne sahip bir müzisyen ve fotoğraf sanatçısı.

Belgesel çekimleri

Dağda karşılaştığımızda Jimmy, beraberindeki ekip arkadaşları Alex ve Daniel ile birlikte yeni hazırladığı Türkiye belgeseli için çekimler yapıyordu. Belgesel şimdi YouTube’da yayında; önemli bir bölümünde Türkiye turizminin yaşadığı iniş çıkışlardan, ayrıca Antalya’dan, Saklıkent’ten ve Olimpos’tan (Tahtalı Dağı) söz ediyor. Görüntüler arasında zirvede tanışmamız ve birkaç elegant iniş görüntümüz de yer alıyor. Belgeselde Erciyes Kayak Merkezi’nden Kapadokya’ya ve Pamukkale’ye kadar Türkiye’nin uluslararası üne sahip turizm bölgelerinde yapılan çekimler de var.

Antalya’nın uluslararası tanıtımı

Saklıkent’te sisli bir havada birlikte kayak yaparken yaptığımız çekimlerden sonra birimiz bağlamamızı diğerimiz gitarını alıp aynı günün akşamı Kaleiçi’nin otantik atmosferinde birlikte güzel saatler geçirdik. Jimmy ayrıca bir günde hem Olimpos (Tahtalı) Dağı’nda kayak yaparak hem de Faselis’te denize girerek, eşi bulunmaz bir özelliği ile Antalya’nın uluslararası platformalarda tanıtımına önemli bir katkı sağladı.

Hikâyenin ojinalini Jimmy’nin anlatımı ile videoda izleyin. İyi seyirler.

Kayak konusundaki diğer yazılarım için buraya tıklayın.

Facebook Kayak sayfamı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayın.

Güneşli ve bol karlı günleriniz olsun!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

Yorumunuzu Ekleyebilirsiniz

2 yorum