Fotoğrafçılık İpuçları

Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir? Ay Fotoğrafı Çekmek İçin Kamera Ayarları ve İpuçları

DSLR kameranızla ilgi çekici ay fotoğrafları çekmek için bilmeniz gerekenler bu yazıda.

Üst kattaki pencereden baktığınızda birkaç sokak ileride binaların üzerinde boşlukta duran bir kaya görseniz, çok şaşırır ve hemen fotoğraflardınız değil mi? Belki çok uzakta olduğundan dolayı bu yönü pek kimseyi şaşırtmaz ama ayın görüntüsü her fotoğrafçının ilgisini çeker. Ve hemen bütün fotoğrafçılar bir dönem büyük heyecan ve tutkuyla ay fotoğrafları çekerler. Başarılı olmayan denemelerine sosyal medyada sıkça rastlasak da ilgi çekici ay fotoğrafları çekmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Yöntemini bir kez öğrendikten sonra kolaylıkla geliştirmeniz mümkün. Ayrıca yeni başlayanlar için pozlama değerlerini doğru anlamada çok yararlı bir deneyimdir. Bu yazıda DSLR kamera ile ay fotoğrafı nasıl çekilir sorusunu yanıtlamaya çalışacağım. Doğru bir çekim için aşağıdaki adımlara ihtiyacınız var.

—Uygun zamanlama

Güzel bir ay fotoğrafı çekmek için ilk koşul doğru zamanlamadır. Temiz, berrak ve açık bir gökyüzü için özellikle yağış sonrası geceler tercih edilebilir. Bulut varsa, daha ilginç ve uzmanlık isteyen ay fotoğrafları için kullanabilirsiniz. Ancak bulutlar ay yüzeyindeki kraterlerin görünmesini engelleyebilir ve keskinliği azaltabilir. Yılın belirli zamanlarında (Mart ve Eylül ayları) ay yeryüzüne daha yakın konumda bulunur. Her ne kadar dolunay günlerinde doğu ufkundan yükselirken gözümüzle ayı devasa büyüklükte görsek de şaşırtıcı biçimde bunu fotoğraflarınızda göremezsiniz. Birçok fotoğrafçıya hayal kırıklığı yaşatan bu ilginç durumu anlattığım yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

—Uygun mekân

Temiz bir görüntü için ikinci koşul, yüksek rakımda bir noktadan çekim yapmaktır. Böylelikle hem atmosferin alt tabakalarından yansıyan toz, duman gibi parazitlerden ve hem de yerleşim alanlarının üzerinde gece oluşan ışık kirliliğinden büyük oranda kurtulmuş oluruz.

—Uygun Ekipman

Ay fotoğraflamak için görüntüyü yeterince yaklaştırmaya ve tüm muhtemel sarsıntıları önlemeye yardımcı olacak ekipmana ihtiyacınız var.

1. Tele objektif kullanın: Ay fotoğrafı çekmek için 300mm ve daha dar açılı lensler tavsiye edilir. Varsa eğer teleconverter kullanarak mevcut lensinizin odak uzaklığını artırabilirsiniz. Böylece muhtemel kırpma ile kaybı minimuma indirmiş olursunuz. Geniş açılı lenslerle çekeceğiniz ay, fotoğraflarınızda çok küçük kalacaktır.

2. Tripod kullanın: Dar açılı lenslerle yapacağınız çekimlerde kamerayı tamamen hareketsiz tutmalısınız. Titreme veya sarsıntının görüntü netliğini bozmaması için sarsılmayan —sağlam— bir tripoda ihtiyacınız var. Ayın çok uzak olması sebebiyle en küçük bir titreşim bile görüntü netliğini bozacaktır.

3. Uzaktan kumanda veya zamanlayıcı (timer) kullanın: Kamerayı tripodla sabitlemek önemlidir, ancak deklanşöre elle basmanın doğurabileceği titreşimi de önlemek gerekir. Bunun en iyi yolu uzaktan kumanda kullanmaktır. Eğer uzaktan kumandanız yoksa kameranızın zamanlayıcısı size yardımcı olabilir. 10 saniye gecikmeli çekimle titreşimi önlemeyi garantiye almış olursunuz. Ayrıca ayna kilidini açmanızı da öneririm.

4. Filtre kullanmayın, parasoley kullanın: Ay fotoğraflarında çıkabilecek yansımaları önlemek için lensinizin üzerinde hiçbir filtre bırakmayın. Lensin önünde bulunan her cam parlamalar oluşmasına yol açacak ve görüntü kalitesini düşürecektir. Ayrıca çevreden gelen ışık kirliliğini önlemek için parasoley kullanabilirsiniz.

—Uygun Kamera Ayarları

Yeni başlayanlar genellikle ayı, gece fotoğrafı çekiyormuş gibi fotoğraflamaya çalışır. Sonuçta tamamen parlak ve hiçbir detayı olmayan ay fotoğrafları ile karşılaşmamız bundandır. Oysa ay çok parlaktır ve ay fotoğrafı çekerken uzun pozlama yapılmamalıdır. Uzun pozlamalarda çok fazla parlaklık oluşur ve detaylar kaybolur. Birazdan göreceğiniz gibi ay fotoğrafları için adeta gün ışığı ayarlarını seçmeniz gerekecek. Ayrıca ay fotoğrafları çekerken pozlama ayarlarını kameranıza bırakmayın. Kameranız siyah bir arkaplan üzerinde çok parlak bir nesne için pozlama değerini ayarlamakta zorluk yaşar, yanılabilir. Manuel ayarları tercih edin.

1. Netleme: Ay yüzeyindeki detayları olabildiğince yakalayabilmek için manuel netleme önerilir. Otomatik netlemede zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Manuel odaklama yaparken çoğu zaman sonsuza odaklamanın yeterli olduğu varsayılır, oysa bir düzey geriye odaklama daha doğru sonuçlar verir. Netleme konusunda kameranızın canlı izleme modunda görüntüyü yaklaştırmak çok yardımcı olacaktır. Netleme halkasını sonsuza getirdikten sonra ayın yüzeyindeki krater ayrıntılarını görünceye kadar geri çevirin.

2. ISO: Kameranızın verdiği 100 veya en düşük ISO değerini seçin. Bu hem ay yüzeyindeki detayları daha net yakalayabilmenizi, hem de ay dışında kalan karanlık bölgedeki kumlanmaları önlemenizi sağlar.

3. Diyafram: Ay çok uzakta olduğu için alan derinliği aranmaz ve dolayısıyla farklı diyafram değerlerinin önemli bir etkisi yoktur. Farklı lenslerin kendine göre farklı şekillerde keskinlikleri olmakla birlikte genel olarak lensinizin verdiği maksimum diyafram açıklığının 3 durak altı en iyi sonucu verir. Ayı solo çektiğinizde veya alan derinliği istemediğiniz fotoğraflarda f/5.6 veya f/8 diyafram değerleri ile en iyi sonucu alırsınız. Daha büyük f/ değerleri daha düşük perde hızları (enstantane) gerektirecektir ki bu tercih edilmez.

4. Enstantane: Havanın kararma seviyesine göre değişmekle birlikte, eskiden kalma yaygın bir uygulama olarak ISO 100, f/8.0, 1/125s  ya da ISO 100, f/5.6, 1/250s ay fotoğrafları için genel kuraldır. Perde hızının daha fazla yavaşlaması sarsıntı bulanıklığı riskini artırır. Ayrıca ay görüntüde sanıldığından daha hızlı hareket eder. Perde hızı çok yavaşladığında ayın hareketinden dolayı bulanıklık riski de ortaya çıkar. Farklı değerlerle denemeler yaparak doğru pozlama değerlerini tespit edebilirsiniz. Perde hızını artırmaya gerek duyduğunuzda diyaframı bir durak açarak veya ISO’yu bir durak artırarak bunu sağlayabilirsiniz. Örneğin, ISO 200, f/8, 1/250s ile ISO 100, f/5.6, 1/250s değerleri yukarıdaki değerlerle aynı pozlamayı verecektir.

5. Görüntü kalitesi: Çekim sonrası işlemede sunduğu geniş olanaklar dolayısıyla ay fotoğraflarını çekerken RAW formatını seçmenizi öneririm. JPEG formatındaki fotoğraflarınızda işleme sonrası yapacağınız her bir kayıtta dosya sıkıştırma dolayısıyla görüntü kaybı yaşarsınız. RAW dosyada yapacağınız parlaklık, keskinleştirme, kontrast gibi düzenlemeler ay yüzeyindeki detayları daha ilginç görünüme getirecektir.

Evet, öğrenmenin kazanıma dönüşmesi için şimdi uygulama zamanı. Devam eden yazılarımda merak edilen ilginç ay fotoğrafları hakkında farklı ipuçlarına yer vereceğim.

Katkı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuklarına yazabilirsiniz.

Görüşmek üzere. Fotoğraf çekmeye devam edin!

Email grubuna kaydınızı yaparak devam edecek bilgilendirmelerden haberdar olabilirsiniz. Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi sosyal medya çevrelerinizin de bu bilgilerden haberdar olmasını istiyorsanız, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Blogunda fotoğrafçılık, web, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.