Konsept Not Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Bir önceki yazımda AB hibe programlarına bir proje teklifi hazırlarken cevaplanması gereken 10 soruyu sıralamıştım (Buraya tıklayarak önceki yazıya ulaşabilirsiniz). Vereceğiniz cevaplarla oluşturacağınız, “Konsept Not” diye de isimlendirebileceğimiz, “proje teklifinizin özeti” niteliğindeki belge, projenizin doğru tanıtılması ve doğru anlaşılmasında her yerde işinize yarayacaktır. Yanlış anlamaların ve zaman kaybının önlenmesinde de sağlam ve pratik yardımcınız olacaktır.

Deneyimlerime dayanarak Konsept Not hazırlarken özellikle dikkat edilmesi gereken 5 hususu şu şekilde özetleyebilirim:

  • İdeal olarak bir ya da iki sayfa uzunluğunda olmalı, asla üç sayfayı geçmemelidir.
  • Mümkün olduğunca belirsizlik içermeyen, kısa ve varsayımlara dayanmayan ifadelerle yazılmalıdır.
  • Projenizin farkını ve özelliğini ortaya koymalıdır.
  • Kulağa temenni gibi gelen yuvarlak ifadeler yerine, mümkünse süre ve miktarlar için ölçülebilir değerler kullanılmalıdır.
  • Başvurunuzu tamamlayıncaya dek her yeni gelişme ve değişim doğrultusunda güncellenmelidir.

Her ne kadar en son yazılması gerekiyormuş gibi düşünülse de aslında bu tarz bir özet, planlamanın başında geliştirilmeli ve proje teklifinize ilişkin kısa ve öz bir genel açıklama sunmalıdır. Üzerinde çalıştıkça bir çok konuda ayrıntıların da netleşeceğini ve projenizin her adımda daha somut ve belirgin hale geleceğini göreceksiniz. Projenizi iş arkadaşlarınıza, yöneticinize ve paydaşlara anlatmanızdan, ortak bulmaya kadar hemen her aşamada Konsept Notun sayısız faydasını göreceksiniz.  Bir kez hazırladınız mı, elinizden ve e-posta kutunuzdan eksik etmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, G+ gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen AB Projeleri Koordinatörü ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmeni görevlerini yürütüyor. Fotoğraf çekmeye üniversite yıllarında, dijital fotoğrafa ise yoğun olarak 2011'de başladı. ANFAD Temel Fotografi Eğitimlerinde Çekim Teknikleri ve Kompozisyon dersleri veriyor.
Takip edin