Kişisel WordPress Blogunuzu / Web Sitenizi Adım Adım Hemen Başlatalım

“Blog” dendiğinde birçoğumuzun aklına hemen WordPress gelir. Gerçekten de Dünyanın en büyük blog platformlarından biri olan WordPress eksiksiz bir içerik yönetim sistemidir ve farklı türde web siteleri kurmak için harika bir araçtır. Bu yazıda, hiç tecrübeniz olmasa bile, ne kadar kolay bir şekilde kendinize ait profesyonel bir web sitesi/blog kurabileceğinizi ve İnternet dünyasında ne kadar süratle yerinizi alabileceğinizi göreceksiniz.

Sitenize ev sahibi seçimi

Günümüzde hosting (ev sahipliği /barındırma) hizmeti veren sayısız firma var, ancak bir WordPress sitesine sahip olmayı isteyen herkes için liste başında kesinlikle Bluehost olmalıdır. Çünkü Bluehost, WordPress tarafından resmen önerilen tek hosting servisidir ve yaklaşık 10 yıldır bu hizmeti birinci sırada yürütmektedir. Bluehost’un tavsiye edilmesinin birçok nedeni var; işte bunlardan birkaçı:

 • Birinci sınıf müşteri hizmetleri, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı. Bluehost % 99,9 düzeyinde sorunsuz çalışma performansına sahip.
 • Kolay kullanımlı kontrol paneli. Şaşırtıcı derecede kolay. Hiç bir ön tecrübe gerektirmiyor.
 • İstikrarlı ve güvenilir hosting ortamı sağlamak için isteğe uyarlanmış sunucular.
 • Bir tıkla WordPress kurulumu imkânı.
 • Telefon, e-posta veya canlı sohbet aracılığıyla 7/24 kurumsal uzman teknik destek.
 • Sınırsız internet sitesi, bant genişliği, e-posta hesabı ve alanın tümü tek hesapta uygun fiyata.
 • Tüm ödemeler tek kalemde bitiyor, beklenmedik başka sürpriz ücretler yok.
 • Hilesiz, kontratsız. 30 günlük para iade garantisi ve istediğiniz zaman iptal seçeneği rahatlığı.
 • Alış verişinizi daha da tatlandırmak için buraya tıklayarak kaydolursanız, size özel 36 ay boyunca aylık 3,45 $ indirimli fiyatla hosting hizmeti yanı sıra bir yıl boyunca ücretsiz alan adı.

Bluehost üzerinde hosting hesabınızı yapılandırmak için aşağıdaki adımları izleyin. İşlemleri hızlandırmak için başlamadan önce iki şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Almak istediğiniz alan adına karar vermeniz
 2. Ödeme için kredi kartınızı yanınızda hazır bulundurmanız

İstediğiniz alan adını başkalarına kaptırmayın

Aşağıdaki kutucuğa istediğiniz alan adını yazıp uzantısını seçtikten sonra “check availability”e tıklayarak daha önce satın alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz. Mutlaka sizin olmasını istediğiniz özel bir alan adı varsa, bu fırsattan yararlanarak sahip olmakta geç kalmayın!

Web sitenizi/blogunuzu hemen başlatın

Bu yazıda 4 başlıkta vereceğim ayrıntılı açıklamalar ışığında WordPress ile kişisel web sitenizi/blogunuzu kimseye ihtiyaç duymadan hemen başlatabileceksiniz.

A- Hosting hesabınızın yapılandırılması
B- WordPress kurulumu
C- Yazılarınızın oluşturulması
D- Sitenize profesyonel görünüm verilmesi

A- Hosting hesabınızın alınması

Başlamak için Bluehost‘un ana sayfasına gidin ve yeşil renkli “get started now” (başlat) butonuna tıklayın! Hesabınızın yapılandırılmasını aşağıdaki 5 adımda tamamlayabilirsiniz.

bluehostgetstarted

1. adım: Planınızı seçin

Gelen sayfada hangi hosting planını istediğinize karar vermemiz gerekiyor. Seçtiğiniz hosting hizmetini 12, 24 veya 36 aylık satın alabiliyorsunuz. Ne kadar uzun süreli hizmet alırsanız, fiyat o kadar ucuzluyor. Yeni başlıyorsanız, “basic” başlıklı ilk sütun size en uygunu. Aylık 3,45 $ ve üç yıllığı toplam 124,2 $. Beklenmedik başka gizli ücretler yok. Yeşil kutudaki “select”e tıklayarak plan seçiminizi yapın.

0-plans

2. adım: Alan adınızı belirleyin

Şimdi, siteniz için bir alan adı belirlemeniz gerekiyor. Eğer alan adınızı ilk kez alacaksanız, “new domain” yazan kısma alan adınızı yazın ve next’e tıklayın. Eğer seçtiğiniz alan adı kullanılmıyorsa başında “sign up – congratulations” yani “tebrikler” mesajı olan bir sayfa açılacaktır. Eğer seçtiğiniz alan adı kullanımda ise farklı kombinasyonlar deneyin veya yeni bir ad bulun. İşin güzel yanı, bu alan adına bir yıl boyunca ücret ödemeyeceksiniz. Eğer daha önce sahip olduğunuz bir alan adı varsa “transfer domain” yazan kısma girerek onu kullanabilirsiniz; bu durumda DNS ayarlarınızın Bluehost’a yönlendirildiğinden emin olmak için yalnızca birkaç ilave adım daha atmanız gerekecek.

2-1024x384

3. adım: Kişisel bilgilerinizi girin

Alan adınızı belirledikten sonra gelen sayfada kişisel bilgilerinizi girmelisiniz.

3-1024x522

4. adım: Fatura bilgilerinizi girin

Burada kaydınız yaparken diğer birkaç teklif kutucuğu dikkatinizi çekecek. Buradaki kutucukları işaretleyerek ücretli servislerden de yararlanabilirsiniz, ancak bunlar başlangıç için gerekli değil. Biri hariç: Eğer WHOIS veri tabanında kişisel bilgilerinizin görünmesini istemiyorsanız, ücreti karşılığında Domain Privacy (Alan Gizliliği) kutucuğunu seçebilirsiniz.

4-1024x802

Hosting planınızı seçip bilgilerinizi de girdikten sonra, satınalma işlemini tamamlamak için “I confirm I have read and agree to the terms of service…” diye başlayan cümlenin (Bluehost’un kullanım koşullarını kabul ettiğinizi belirten cümle) önündeki kutuyu işaretleyip “submit” ikonuna tıklayın.

Bu aşamada sistem, ek bir takım özellikler isteyip istemediğinizi soracak: “Select the Upgrades that Best Suit Your Needs”. Ayrıca seçtiğiniz site adına ek olarak örneğin .co, .org, .net vb. site isimlerini de isteyip istemediğinizi soracak. Bunlara gerek olmadığı için hiçbirini seçmeden sayfanın en sonuna gidin ve oradaki yeşil “Complete” (Tamamlandı) ikonuna tıklayın.

Bir sonraki sayfada “Welcome to Bluehost” başlığı altında “Congratulations” mesajını göreceksiniz.

“Bluehosta hoşgeldiniz. Tebrikler! Alışverişiniz başarı ile sonuçlandı ve onay e-mail adresinize gönderildi.”

5. adım: Bluehost hesabı şifrenizi belirleyin

Bu mesajın hemen altında hesabınız için bir şifre yaratmanız istenecek: “Choose a password for your account”.

Create your password” ikonuna tıklayın ve kutuları kullanarak bir şifre oluşturun. Bluehost sistemi seçtiğiniz şifrenin güçlü olup olmadığını gösterecektir. Şifrenizi kendiniz de belirleyebilirsiniz, Password Generator’ü kullanarak güçlü ve güvenli bir şifre de yaratabilirsiniz. Hesabınızın güvenliği açısından şifreniz hem büyük, hem küçük harf, hem de özel bir karakter (?!# gibi) içerecek şekilde güçlü olmalıdır. Unutmamak için parolanızı yazarak kaydedin. Şifrenizi seçtiğinizde sistem sizi Bluehost login sayfasına götürecektir.
Böylece kaydınız tamamlandı. Şimdi hesabınıza giriş (login) yapıp, WordPress’i kurmaya başlayabilirsiniz.

B- WordPress kurulumu

WordPress kurulumu eskiden çok karmaşık bir adım gibi görünürdü, oysa artık hiç değil. WordPress ve diğer uygulamaları kurma işi, sizin için artık en kolay adım haline gelmiş durumda.

Yeni açılan sayfada bundan sonraki aşamada yardıma ihtiyacınız olup olmadığını soracak. Yeşil renkli 2 seçenekten bir olan “I can do it” (kendim yapabilirim) ikonuna tıklayın. Pup up kaybolduğunda geride kontrol paneli görülecektir.

Başlığı “these might help” olan ikinci bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin altındaki “Close this guide” ikonuna veya sağ üst köşedeki x işaretine tıklayarak bu pencereyi de kapatın.

Kontrol panelinde (cPanel) aşağı doğru inin, resimde gösterilen “Install WordPress” (WordPress’i kur) ikonunu bulun ve üzerine tıklayın!

BH9

WordPress’i kurmak için sistem sizi “Mojo marketplace” e yönlendirecektir ve kurulum penceresi açılacaktır. Orada tek bir tıklamayla WordPress’i kuracaksınız. Turuncu renkli “Install” butonuna tıkladığınızda WordPress kurulum işlemi başlayacaktır. Kurulumu bir kaç kolay adımda tamamlayacaksınız.

Screen-shot-2015-08-11-at-9.15.38-PM

1. adım: WordPress’i nereye kurmak istediğinizi seçin

Hesabınızdaki bir domain, alt domain veya bir klasör olabilir. Seçmiş olduğunuz site ismi kutu içerisinde yazılı olacaktır. Adresin sağına düşen kutuyu boş bırakın. “Check Domain” ikonuna tıklayın. Sistem bu alan adının hâla uygun olup olmadığını kontrol edecektir.

Screen-shot-2015-08-11-at-9.30.05-PM-1024x464

2. adım: Gelişmiş seçenekleri göster

Bu bölümde WordPress kurulumunuz için kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyeceksiniz.

Açılan ilk kutuya sitenizin ismini yazın. Sitenin yöneticisi, yani admin için kullanıcı adı ve parola seçin. (Admin Username and Admin Password).

Not: “Biraz önce şifre seçmiştik, şimdi ikinci birini neden seçiyoruz?” diye düşünebilirsiniz. İlk seçtiğiniz Bluehost hesabınıza girmek için seçtiğiniz kullanıcı adı ve şifrenizdi; bu ise WordPress sitenize girmek için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifreniz olacak.

Açılan pencerede “Last step, you are almost there!” (Son adım, bitirmenize çok az kaldı) mesajı ve altında da iki seçenek göreceksiniz. Bunlardan ilki olan “Show advanced options” (Gelişmiş seçenekler) kutusunu tıklayın.

BH-Admin-Cred

3. adım: Kurulumu başlat

Automatically create a new database for this installation” ve “I have read the terms and conditions” kutularının seçili olduğundan emin olun ve “Install” ikonunu tıklayın.

WordPress’in sitenize indirilmesi birkaç dakika sürebilir. İşlem tamamlandığında sayfanızın başında “your install is complete” —kurulum tamamlandı— mesajını göreceksiniz.

Aynı sayfada “WordPress Themes and Templates” başlığı altında değişik temalar ve sağ tarafta fiyatlarını yeralıyor. Şimdilik bunları dikkate almayın çünkü aşağıda temalarla ilgili daha geniş bilgi vereceğim.

Sayfanın sağ üst kısmında ise “view credentials” ikonu göreceksiniz. Ona tıklayın.

Notification Center” başlıklı ve altında “here are the recent notification for the MOJO Market Place” yazan bir pencere açılacaktır. View‘e tıklayın.

Ek-Installation-credentials-view-page

WordPress kurulumu tamamlandığında açılan sayfada sitenizle ilgili önemli adres bilgilerini bulacaksınız. Bu bilgileri kaydedin. Bu adreslerden ilki (URL) sitenizin web’deki adresidir. İkinci adres ise sitenin yöneticisi olarak kullanacağınız adrestir (Admin URL). Bu adrese tıkladığınızda sistem sizi sitenizin “admin login” sayfasına götürecektir. Admin kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğinizde web sitenizin Dashboard adını verdiğimiz Başlangıç paneli açılacaktır. Yeni yazı ve sayfa hazırlamak, görünümü değiştirmek gibi WordPress sitenizle ilgili her şeyi buradan kontrol edebilirsiniz.

Screen-shot-2015-08-11-at-10.45.06-PM-1024x687

TEBRİKLER! Böylece web sitenizi başlatmış oldunuz! Mesajınızı dünyaya duyurmaya hazırsınız.

WordPress Türkçe seçeneği olan bir program ve arayüzünü Türkçe kullanabileceksiniz.

4. adım: Site lisanını Türkçe olarak değiştirin

Web siteniz Türkçe olacaksa ve siz de Türkçe çalışmak istiyorsanız önce WordPress’te site lisanını Türkçe olarak değiştirin. B unun için önce Dashboard (Başlangıç) sayfasında iken sol sütundan Settings > General yolunu izleyin ve açılan sayfada en altta “Site Language” karşısında Türkçeyi seçin. Burada isterseniz Zaman Dilimi, Tarih Biçimi, gibi seçenekleri de istediğiniz gibi düzenleyin. Sayfadan çıkmadan Kaydet’e (Save) tıklamayı unutmayın.

Şimdi yapacağınız şey ilk yazınızı dünya ile paylaşmak olacak.

C- Yazıların Oluşturulması

Yazılar’a (Posts) tıklayın, açılan küçük pencerede Yeni Ekle’yi (Add New) seçin. Açılacak sayfa içeriğinizi hazırlamak için WordPress’in oluşturduğu ana sayfadır. Bundan böyle yazacağınız bütün yazılarınızı bu sayfa formatını kullanarak yazacaksınız.

New-Post-body

Yazınızı bitirdikten sonra sağdaki “yayınla” (publish) butonuna tıklayın. İsterseniz taslak olarak veya belirli bir zamanda yayınlanmak üzere de kaydedebilirsiniz.

Bunu ilk defa yaptığınızda sayfanın üst kısmında “Your site is currently displaying a Coming Soon page. Once you are ready to lauch your site click here” diye bir mesaj göreceksiniz. Bu mesaj sayfanızın webde “Yakında Açılacak” mesajı gösterdiğini ve hazır olduğunuzda buraya tıkla’ya (click here) tıklayarak sitenizi dünyaya açacağınızı bildiriyor.

Oraya tıklayarak mesajınızı dünya ile paylaşın!

D- Sitenize profesyonel görünüm verilmesi

İşin eğlenceli kısmına ve de sonuna geldik. Sitenize ilk baktığınızda onun çok basit bir görüntüsü olduğunu ve webde daha önce görmüş olduğunuz göz alıcı sitelere benzemediğini düşünebilirsiniz. Eğer minimalist bir yaklaşımınız varsa siteniz bu hali ile de yeterli olabilir. Ancak sitenizin göz alıcı olmasını istiyorsanız yapmanız gereken bir şey daha var; sitenize profesyonelce hazırlanmış bir tema eklemek.

Biraz önce indirdiğiniz WordPress’i binanın iskeleti olarak ve İngilizcede “theme” olarak bilinen temayı ise binanın dış yüzü olarak düşünebilirsiniz.
Değişik konularda temalar hazırlayan onlarca firma var ve İnternette onbinlerce hazır tema bulmanız mümkün. Bunlardan bazıları ücretsiz. Ancak profesyonel olarak hazırlanmış olan temalar genellikle 40 Dolardan başlayan ve yüzlerce Dolara varan değişik fiyatlarla satılıyor.

WordPress’i indirdiğinizde onun bir parçası ve ücretsiz olarak üç farklı temanın da indirilmiş olduğunu göreceksiniz. Bu temaları görmek için önce Başlangıç (Dashboard) sayfanıza gidin.

Solda listeden önce Görünüm (Appearance) ve altında Temayı seçin.

Twenty Twelve (2012), Twenty Thirteen (2013), ve Twenty Fourteen (2014) temaları ikon olarak görülecektir. Bunlar WordPress ile gelen ücretsiz temalardır. Bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

Yeni temaları, tema sayfasının üstündeki “MOJO Themes” veya “WordPress.org Themes” ikonlarından birine tıklayarak bulabilirsiniz.

Themes-1024x312

Eğer başka bir kaynaktan temin ettiğiniz tema varsa, onu Tema sayfasındaki büyük artı işaretine tıklayarak sitenize ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra imleçi temanın üzerine getirdiğinizde sağ alt köşesinde Etkinleştir (Activate) ikonu görülecektir. Ona tıklayarak sitenizin temasını tek bir tıkla yeni temaya dönüştürebilirsiniz.

Activate-Theme-300x272

Artık sizin de mesajınızı, bilgi birikiminizi kitlelere ulaştırabilecek bir web siteniz var. Eğlenceli ve hatta kazançlı bir uğraş olmasını dilerim.

Unutmayın, eğer buraya tıklayarak Bluehost hesabınızı başlatırsanız, Bluehost’un bakikaracay.com ziyaretçilerine sunduğu özel tekliften yararlanabilecek ve 36 ay boyunca aylık 3,45 $ indirimli fiyata hosting hizmeti yanı sıra bir yıl boyunca da ücretsiz bir alan adının sahibi olacaksınız!

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Eğer tüm bu işlemleri bir de canlı görmek istiyorsanız, bu videoda (İngilizce) WordPress kurulumu adımlarını izleyebilirsiniz: http://bluho.st/sfvBT

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? İşte size son sürprizim!

Eğer hâlâ yardıma ihtiyacınız varsa, bu girişiminizi biraz da ben tatlandırıyor ve şimdi sizin için sürpriz bir taahhütte bulunuyorum: Siz sadece ücretsiz alan adınızla birlikte hosting hizmetini buraya tıklayarak satın alın, sitenize WordPress platformunu kurup tüm dünyaya yayınlamak benden olsun. Bunun için sizin yapmanız gerekeni yukarıda “A- Hosting hesabınızın alınması” başlığı altında 5 adımda açıkladım. Eğer siz bu adımları tamamlayarak Bluehost hesabınızı oluşturur ve giriş için belirleyeceğiniz geçici bir şifreyi bana iletirseniz, “B- WordPress kurulumu, C- Yazıların Oluşturulması, D- Sitenize profesyonel görünüm verilmesi” işlemlerini sizin için yapıp, profesyonel web sitenizin tüm dünyada aktif hale gelmesini sağlayabilirim. Daha sonra, emailinize göndereceğim WordPress Kullanım Rehberi sayesinde sitenizde istediğiniz zaman her türlü ilave ve değişikliği kendiniz kolayca yapabileceksiniz. Sayısız ücretsiz WordPress temasından istediğinizi seçip sitenize yeni görünümler verebileceksiniz. Böylece web sitenizi kendiniz kolayca yönetmeyi de öğrenmiş olacaksınız. Hatta ve hatta, istediğiniz zaman alan adınızı başka bir hosting firmasına transfer edebilirsiniz.

Günün birinde bir web siteniz olsun istiyorsanız, bu süper fırsatı kaçırmayın! Geç kalmadan İnternet dünyasında hemen yerinizi alın!

Başarılar, bol şanslar!

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın.

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen AB Projeleri Koordinatörü ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmeni görevlerini yürütüyor. Fotoğraf çekmeye üniversite yıllarında, dijital fotoğrafa ise yoğun olarak 2011'de başladı. ANFAD Temel Fotografi Eğitimlerinde Çekim Teknikleri ve Kompozisyon dersleri veriyor.
Takip edin