Hoşgeldin 2017 — 2016’da Blog Serüvenime Katıldığınız İçin Teşekkürler

Geçen yıl bu zamanlar başlattığım blog serüvenimde bugüne dek benimle oldunuz. Bunun için özel bir paylaşımla size teşekkür etmek istedim. Umarım halk müziğimizin güzel bir ezgisini paylaştığım bu ilk videomu beğenirsiniz.

Sevinçlerimiz yanısıra maalesef ülke olarak çok üzücü şeyler de yaşadığımız bir yılı geride bıraktık ve yeni umutlarla yeni bir yıla girdik. Her şeyin daha iyisi için her birimizin çalıştığına ve elimizden geleni yaptığına inanıyorum. Paylaşımlarımdan amacım, güzel kalpli insanlara ilgilendikleri alanlarda yardımcı, yol gösterici olmak. Bunun için bir yöntemim var; bir paragrafta buna değinmek istiyorum:

Örneğin, amacımızın cehaletle mücadele olduğunu düşünelim. Cehaletle mücadelenin yolunun bilgiyi yaymak olduğunu hepimiz biliyoruz. Öte taraftan cahili karşısına alıp onunla birebir mücadele etmek, onu alt etmek gibi diğer bir yöntem de var. Bunların ikisi de mücadele yöntemleri gibi görünse de, aslına bakarsanız aralarında uçurumlar var ve sonuçları da birbirinden dağlar kadar farklıdır. “Cahil ile tartışma, sohbet dahi etme, yanında sessiz kal” gibi atasözlerimize de girmiş birçok öğüt dahi, bize ikinci yolun pek kazançlı bir yol olmadığını anlatmaya çalışır. Neden? Çünkü eğer cehaleti karşınıza alır, onu alt etmek için siz de onun zeminine geçerseniz, onun etki alanına dahil olup ikiye katlamış, böylece daha çok genişletmiş olursunuz. Oysa bilgiye odaklanır ve bilginin zeminini yeterince yaymayı, alanını genişletmeyi başarırsanız, böylece cehaletin yaşam alanını daraltır ve sonuçta ona yaşam alanı bırakmamış olursunuz. Bu yöntem birçok konuda hayati öneme sahiptir. Örneğin, başarısızlığa odaklanıp, başarısızlıkla mücadele ederek başarı elde edemezsiniz. Başarı elde etmenin yolu, başarıya, başarıyı getirecek şeylere odaklanmak, açıkçası doğrudan “başarı” elde etmektir. İşte o zaman başarısızlığı silip süpürürsünüz. Sonuçlarına baktığınızda, alt etmek adına sürekli olumsuzlukları gündemde tutmanın, kaş yapayım derken göz çıkarmak olduğu apaçık ortadadır. Benzer şekilde, kötülükle, kötü şeylerle mücadelenin yolu da iyiliği ve iyi şeyleri yaymak, dolayısıyla iyi şeylerin alanını genişletmek suretiyle kötülüğün yaşam alanını  daraltıp ona yaşam alanı bırakmamak olmalıdır. Bunu başarabilmek için, kötülükler yerine sürekli iyi olana odaklanmak, zamanını, enerjini, kaynaklarını hep daha çok iyilik üretmek, iyi şeyleri sevip sevdirmek için kullanmak gerektiği açıktır. Eğer denerseniz, bunu başarmanın hiç de kolay olmadığını daha ilk dakikada görebilirsiniz. Geçen yıl attığım bir tweet ile bir anlamda blogumla katkıda bulunmaya çalıştığım bu görüşüme değinmiştim:

2016’da aile ve iş hayatımda, sosyal uğraşlarımda, emaillerde, sosyal medyada, blogumda birarada olduğum her birinize müteşekkirim. Daha iyisi için öğrenmeye ve paylaşmaya devam ediyorum ve yeni yılda bloguma bazı yenilikler katmayı planlıyorum. Umarım email grubumuza üye olup ilgiyle takip edersiniz ve yararını görürsünüz.

2017’de yüzünüzden tebessüm, gönlünüzden sevgi, dünyanızdan iyilikler eksik olmasın! Yeni yılınız kutlu olsun.

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen AB Projeleri Koordinatörü ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmeni görevlerini yürütüyor. Fotoğraf çekmeye üniversite yıllarında, dijital fotoğrafa ise yoğun olarak 2011'de başladı. ANFAD Temel Fotografi Eğitimlerinde Çekim Teknikleri ve Kompozisyon dersleri veriyor.
Takip edin