Fotoğraflarımda Arka Planı Nasıl Bulanık Yaparım? | BakiKaracay.com

Fotoğraflarımda Arka Planı Nasıl Bulanık Yaparım?

Fotoğrafa yeni başlayan hemen herkesin en çok yapmak istediği çekimlerden biri arka planı bulanık görüntülerdir. Özellikle portre çekimlerinde bu tür “alan derinliği az” görüntüler oldukça etkileyicidir. Bunu en kolay şekilde diyafram kontrolü ile nasıl yapabileceğinizi anlattığım yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazıda 3 adımda alan derinliği az bir portre fotoğrafı çekmeyi göreceğiz.

1. adım: Odak uzaklığı en fazla olan lensinizi kullanın

Kullandığınız lensin odak uzaklığı ne kadar fazlaysa alan derinliği o kadar azalır. Örneğin 18mm geniş açı bir lens ile çekilen bir fotoğrafta tüm görüntü oldukça net gözükürken, 200mm gibi odak uzaklığı fazla bir lens ile yapılan çekimde alan derinliği azalacaktır. Portre çekimlerinde 200-300mm lenslerin tercih edilmesinin sebeplerinden biri budur.

2. adım: Diyafram açıklığını mümkün olduğunca artırın

Lenslerin özelliklerine göre minimum ve maksimum f/ değerleri değişiklik gösterir. Diyaframı ne kadar çok açarsanız (f/ değerini düşürürseniz) alan derinliği o nispette azalır. Buna göre, f/1.8 veya f/2.8 gibi düşük diyafram değerlerinde görüntüde az alan derinliği elde edersiniz. Belirli bir mesafe net çıkar, ön ve arka plan ise bulanık (flu). Diyafram ile alan derinliği ilişkisini buraya tıklayarak etraflıca okuyabilirsiniz.

3. adım: Konuya mümkün olduğunca yaklaşın

Fotoğraflamak istediğiniz konuya ne kadar yaklaşırsanız alan derinliği o nispette azalır. Yaklaştıkça odaklanan konu net olur ve diğer kısımlar bulanık (flu) çıkar. Ancak unutulmaması gereken bir koşul var: Konunuz ile arka plan çok yakın olmamalı ve birbirinden uzak olmalı.

Bu üç unsuru kontrol ederek, konunuzu ön plana çıkaran arka planı bulanık fotoğraflar çekebilirsiniz. Hemen deneyin ve bu bilginin kalıcı olmasını sağlayın.

Görüşmek üzere! Fotoğraf çekmeye devam edin!


Bu bilgileri yararlı bulduysanız daha çok fotoğrafseverin yararlanması için lütfen beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu'nda Koordinatörlük görevini yürütüyor. Avrupa Birliği Projeleri yanısıra Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmenliği yapıyor. Gönüllü olarak Fotoğrafçılık (Çekim Teknikleri ve Kompozisyon) ile Kayak dersleri veriyor, bağlama çalıyor.
Takip edin

Yorumunuzu Ekleyebilirsiniz