Web / Bilgisayar

Yeni Başlayanlar İçin Blog Açma Rehberi (2018)

Hazırlayan: Baki Karaçay

Hiçbir tecrübeniz olmasa bile dakikalar içerisinde kendi adınızla birinci sınıf bir blog sahibi olmanıza yardımcı olacak, görseller eşliğinde adım adım yol gösteren kolay ve GÜNCEL rehber.

Fikirlerinizi ve uzmanlığınızı İnternet’te paylaşmanın günümüzde en iyi yolu bir blog açmaktır. Kişisel markanızı veya işinizi ön plana çıkarmak için de blog harika bir araçtır. İsterseniz blogunuzu geliştirip online bir işe dönüştürebilirsiniz. Blogunuzdan para kazanabilirsiniz.

2018 yılında bir blog sahibi olmak, bir Facebook veya İnstagram hesabı sahibi olmak kadar kolay! Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, en güncel ve kaliteli araçları kullanmanızı sağlayacak doğru bir rehber. Bu rehberdeki adımları izlediğinizde birinci sınıf bir blog sahibi olma hayalinizi kısa sürede gerçeğe dönüştürebileceksiniz —günümüzün en iyi araçlarıyla ve başka kimseye ihtiyaç duymadan.

Bu ÜCRETSİZ rehberin size sağlayacağı birkaç önemli avantaj var:

 • YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN kolay anlaşılır bir dille hazırladım.
 • İhtiyaç duyacağınız her ayrıntıya yer verdim ve takip etmesi ÇOK KOLAY —hiç teknik bilginiz olmasa bile.
 • GÜNCEL —Diğer kılavuzların modası geçmiş olabilir veya yanıltıcı olabilirler. Bu rehberi her ay güncelliyorum.
 • İhtiyacınız olan her şey için günümüzün EN İYİ (ikinci iyi değil :) ve EN KULLANICI DOSTU araçlarını tanıtıyorum.
 • Kendi işinizi kendiniz kolayca yaparak blogunuzu geliştirmeniz için ADIM ADIM ÖĞRETİCİ.
 • ÜCRETSİZ DESTEK —Yine de yardıma ihtiyaç duyarsanız rehberin sonundaki başvuru formunu doldurarak kaydınızı yaptığınızda sizin için blogunuzun kurulumunu yapıyorum.

Blogunuzu başlattığınız günün, yaşamınızda önemli bir kilometre taşı olacağından emin olun. Blog açarak, sizi bekleyen yepyeni serüvenlere ve ufuklara yelken açıyorsunuz!

Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak eskiden birçok kodlama becerisi gerektiriyordu. Günümüzde ise bir blog başlatmak Word’de bir belge oluşturmak kadar basit. Bu rehberde, blog açmayı adım adım öğrenip kaliteli bir bloga bugün sahip olabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm açıklamaları bulacaksınız. Bunun için sıkıcı metinler okumayacaksınız. Uzmanlığa ihtiyacınız yok. Ne kodlama bilmeniz, ne de web tasarım tecrübenizin olması gerekiyor.

Yeni gelişmelerden ve güncel araçlardan haberdar olmadıklarından dolayı bunun aksini söyleyenler olabilir, ancak onlar sizi yanıltmasın! Dijital teknoloji her geçen gün daha kullanıcı dostu hale geliyor ve isteyen herkesin kendi işini kendinin yapmasını mümkün kılıyor.

Blog oluşturmak isteyenlerin en çok merak ettikleri birkaç soruyu yanıtlayarak başlayalım.

1- Blog açmak ne kadar zaman alır?

Buradaki adımları izleyerek blogunuzu 15 dakikada başlatabilirsiniz. Ancak, blogunuzun adresinin ne olacağı hakkında henüz karar vermediyseniz ve blogunuza görünümünü vermesi için ne tür bir tema (hazır tasarım şablonu) seçeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, süre biraz uzayabilir.

Blogunuzu kurduktan sonra, eğer ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek kaliteli içerikler oluşturmak isterseniz, buna uygun bir zaman vermeniz gerekecektir. Örneğin, okuduğunuz bu içeriği hazırlamak ve görselleri eklemek benim yaklaşık 48 saatimi aldı.

Genel olarak blog oluşturmak çok zaman alan bir işlem değildir; tamamıyla onu ne kadar ciddiye aldığınıza bağlıdır.

2- Blog açmak tamamen ücretsiz mi?

Bu soruya kısa cevabım “evet”. İsterseniz blogunuzu tamamen ücretsiz oluşturabilirsiniz. Ancak bana sorarsanız blogunuza birinci sınıf kalite kazandıracak önemli bir iki şey için küçük ödemeler yapmaktan geri durmamalısınız. Bir alan adı size (site adresi) yaklaşık 10 Dolara (yıllık) mal olacaktır (ancak burada web adresinizi ÜCRETSİZ nasıl alacağınızı göstereceğim). Blogunuza ev sahipliği yapacak “hosting” (web barındırma) denen hizmet genellikle aylık 5 -10 Dolar arası bir maliyet gerektirir. (Bu rehberde size önereceğim hosting hizmetini daha UCUZA edinebileceksiniz.) Açıkçası, blogunuzu başlatmak Starbucks’ta ayda bir kahve içmekten daha maliyetli ve zaman alıcı değil.

Son söz: Eğer gerçekten ciddi bir blogunuz olsun istiyorsanız, alan adınız ve hosting hizmeti için birkaç dolar harcamayı göze almanız gerekir. Bu konunun detaylarına üçüncü ve dördüncü adımlarda genişçe anlatacağım, ancak merak edenler için burada önereceğim blog kurmanın maliyetini bir kez daha sıralamak gerekirse:

 • Blogunuzun web adresi —Yıllık 10 $ civarında, ancak burada size ÜCRETSİZ bir adresi nasıl alacağınızı göstereceğim.
 • Blogunuza ev sahipliği hizmeti —Aylık 5 $ civarında, ancak burada size çok daha UCUZA almanın yolunu göstereceğim.
 • WordPress —ÜCRETSİZ
 • Bir tema seçimi —ÜCRETSİZ
 • Eklentiler —ÜCRETSİZ
 • İçeriklerin oluşturulması —ÜCRETSİZ

4- Blogumu para kazanmak için kullanabilir miyim?

Evet. Bazı başarılı kişiler bloglarından çılgın kazançlar elde etmektedirler. Hatta bu kazançların çoğu “pasif” denen türdendir. Pasif kazanç, blogunuzun otomasyon yoluyla kendi başına ziyaretçilerinizle etkileşime girip gelir getirmesidir. (Örnek bir blog için buraya tıklayın ve sağ üst köşede son bir aylık kazanç miktarını görün.)

Blogunuzla para kazanmanın sayısız yolu var: İsterseniz hizmet sunabilirsiniz, isterseniz Google Adsense programını kullanabilir, reklam yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz, isterseniz ortaklık bağlantıları paylaşarak ya da fiziksel veya dijital ürünlerinizi satarak para kazanabilirsiniz. Vizyonunuza ve yaratıcılığınıza kalmış.

İsterseniz bir hobiniz veya sırf eğlence olsun diye de blog açabilirsiniz. Hatta birçok blogcu hali hazırda bunu yapmaktadır. Günümüzde online para kazanmak gibi bir niyeti olmadan, örneğin, tamamen daha iyi bir yazar olmak için blog kullanan birçok yazar var. Sırf fotoğraflarını sergilemek için blog kullanan birçok fotoğrafçı var.

Neler öğreneceğim?

Bu rehberde dakikalar içerisinde bir blog sahibi olmanız için ne gerekiyorsa görseller eşliğinde adım adım anlatacağım. Sonuçta aşağıdaki temel kazanımları elde edeceksiniz:

 • Blogunuza ev sahipliği yapması için birinci sınıf barındırma hizmetine ve ziyaretçilerinizi blogunuza götürecek kişisel bir web adresine sahip olacaksınız.
 • Blogunuzun görünümü ve içeriğini hazırlamak için kullanacağınız dünyanın en iyi platformunu (WordPress) sitenize bir tıkla kurabileceksiniz.
 • Blogunuzu özelleştirebilecek ve bir tema (hazır tasarım şablonu) seçerek profesyonel görünüm verebilecek, yazılarınızı ve sayfalarınızı oluşturarak içeriklerinizi eklemeye başlayabileceksiniz.
 • Blogunuza ziyaretçi çekmeye ve kazanç elde etmek isterseniz bunun yollarını keşfetmeye başlayabileceksiniz.

Rehberdeki adımları izlediğinizde hiç bir sorun yaşamamanız gerekir. Eğer sorun yaşarsanız, benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin, size yardım edeceğimden emin olabilirsiniz.

Hazırsanız şimdi adım adım öğrenmeye başlayalım!

Önemli ipucu:

Ne kadar erken bir blog sahibi olursanız, öğrenmeniz o denli çabuk başlar ve hedefinize doğru o denli erken yol almaya başlarsınız. Direksiyona oturup trafiğe çıkmadan otomobil kullanmayı öğrenemeyeceğiniz gibi blogunuzla web’de yolculuğunuz başlamadan da blogunuzu yönetmeyi öğrenemezsiniz. O nedenle, önce her şeyi iyice öğreneyim, tamamen öğrendikten sonra blog sahibi olurum diye zaman kaybetmeyin! Kararsızlığı ve çekingenliği üzerinizden atın ve bu yeni dünyada yerinizi hemen alın!

1. adım: Blog oluşturma platformunuzu seçin


Blog oluşturmak için seçebileceğiniz birkaç platform söz konusu (tumbir, blogger, vb). Ancak günümüzde blog denince akla ilk sırada gelen platform WordPress’tir. WordPress tamamen ücretsizdir, son derece kullanıcı dostudur ve daha önce blog kurmamış olanlar için mükemmeldir.

wordpress logo

WordPress, dünya çapında standart haline gelmiş bir blog yayınlama platformudur. Herhangi bir teknik bilgi birikimi olmadan kolayca profesyonel görünümlü bir blog oluşturmanızı sağlayan, kullanımı kolay, eksiksiz bir içerik yönetim sistemidir. Çevrimiçi çalışır. Kişisel bir blogdan yüzlerce sayfa içeren büyük bir ticari siteye kadar farklı türde web siteleri kurmak için harika bir araçtır.

Neden en çok WordPress kullanılıyor?

 • Tamamen ÜCRETSİZDİR ve sürekli güncellenerek iyileştirilmektedir.
 • En ÜST KALİTEDE blog tasarımlarını yapabilmeniz için 5 binden fazla ücretsiz veya ücretli WordPress TEMASI (hazır tasarım şablonu) mevcut.
 • 45 binden fazla ücretsiz EKLENTİ ile blogunuza istediğiniz özelliği ekleyebilirsiniz.
 • Son derece yardımcı DESTEK forumları mevcut.

Günümüzde İnternet’te mevcut blogların %90’ı WordPress ile oluşturulmuştur. BakiKaracay.com sitesini de WordPress ile oluşturdum. Yeni başlayanların, kesinlikle WordPress’ten ayrılmamalarını öneririm. Güvenilir bir platformdur. CNN’den NASA’ya, eBay’dan Reuters’e, tüm büyük firmalar WordPress kullanmaktadır. WordPress, özellikle fotoğraf gibi tutkuları olanlar, yaratıcı sanatçılar ve blogcular için kendilerini ve tarzlarını en güçlü şekilde ifade edebilecekleri, ayrıca çalışmalarını arzuladıkları gibi sergileyebilecekleri dünyanın en esnek online platformudur.

Uzun sözün kısası, WordPress varken başka bir platform aramaya ihtiyacınız yok.

Not: Lütfen şimdi WordPress’i indirip kurmak için bir şey yapmayın; bunun için tüm gerekenleri 3. adımda bir tıkla yapacağız.

Blogunuzu neden ücretsiz platformlarda oluşturmamalısınız?

Tamamen ücretsiz olarak blog oluşturmak ilk duyduğunuzda kulağa çok hoş gelebilir, doğru. Ancak ücretsiz platformlar işlevsel olarak son derece sınırlıdır. Ayrıca sıkıcı bir görüntüye sahip olursunuz, adresiniz de biraz uzunca ve karmaşık olur. Bu da hakkınızdaki izlenimi zayıflatır.

Ücretsiz seçeneğin bilmeniz gereken birkaç ciddi sorunu sözkonusu:

1- Kontrol sizde olamaz —Blogunuza başka bir web sitesi ev sahipliği yapmaktadır (tumblr.com, blogspot.com gibi). Genellikle bedava blog açmak için bir sağlayıcı siteye kayıt olurken kimse hizmet politikasını okumaz. Ancak eğer kazayla dahi olsa kullanım koşullarına ters bir şey yaparsanız blogunuz erişime kapatılabilir, daha da kötüsü ansızın silinebilir.

2- Her istediğiniz özelliği kullanamazsınız —Ücretsiz temaları kullanamaz ve blogunuza farklı görünümler veremezsiniz. Ücretsiz eklentileri kullanamaz ve blogunuza istediğiniz işlevi, özelliği ekleyemezsiniz. Birçok ücretsiz blog sitesi sağlayıcısı kendi reklamlarını blogunuza yerleştirir.

3- Sınırlamalarla karşılaşırsınız —Sınırlı bir (3 GB) ücretsiz alanınız olur. Her şeyi, yazılarınız, görselleriniz veya belki videolarınızı bu alanla sınırlamak zorundasınız.

Aramalarda ön sıralarda görünmezsiniz, blogunuzdan para kazanamazsınız, gibi birçok önemli dezavantajı daha ekleyerek bu listeyi uzatmak mümkün. Başlangıta ücretsiz blog açmanıza izin veren bazı platformların bir süre sonra hizmetlerini ücretli sisteme dönüştürdüğü de bilinmektedir.

Blog açma konusunda niyetiniz ciddiyse, ücretsiz bir blog oluşturmanızı tavsiye etmem. Eğer şimdi ücretsiz bir platformda başlayıp daha sonra ücretli bloga geçmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, bu kararınızı tekrar gözden geçirin! Emeğiniz bir yana, bunun için çok zaman kaybeder ve kayıp yaşarsınız. Onun yerine, kendinize özgü alan adınızla birinci kalite kişisel WordPress blogunuzu hiçbir sınırlamaya zorunlu kalmadan bir kez oluşturun ve bütün emeğinizi ve zamanınızı ona verin.

Şimdi bir sonraki adıma geçip, alan adınızı belirleyelim.

2. adım: Blogunuza adres (alan adı) belirleyin


Alan adı (domain name), blogunuza gitmek için tarayıcı penceresine yazdığımız “www.”den sonra gelen her şeydir. Örneğin, “bakikaracay.com” bu rehberin yeraldığı blogun alan adıdır. Sonraki adımlara geçmeden önce kendinize bir alan adı seçmeniz gerekir. Seçeceğiniz alan adı önemlidir, çünkü:

 • Ziyaretçilerinize ilk izlenimi verir.
 • Arama motorlarındaki sıralamanızı etkiler.
 • Markanızı belirler.

Bunları aklınızda tutarak alan adınızın ne olmasını istediğiniz konusuna biraz kafa yormanızı öneririm, ancak aşırıya gitmeye gerek yok. Kendinize beş dakika  zaman verin, bu sürede sizi memnun edecek bir ad bulursanız, onunla başlayın. İsterseniz daha sonra yeni alan adları alabilirsiniz.

Alan adı konusunda başlangıçta size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 • Akılda kalıcı adlar seçin. Size özgü ve benzerleri arasından kendini öne çıkaran bir ad bulun. Yaygın kullanılan sözcüklerden oluşan alan adları genellikle hatırda kalmazlar. Adresiniz, mümkünse tanımlayıcı olmalı, amacınızı çağrıştırabilmeli ve kolay hatırlanmalıdır.
 • Kısa tutun. Kısa bir alan adını hatırlamak daha kolaydır. Alan adınızın kartvizit veya ürünlerinize basıldığında nasıl görüneceğini hayal edin. İnternet’in en çok ziyaret edilen 100 web sitesinin alan adı yaklaşık altı karakterden oluşuyor.
 • Yazımı ve telaffuzu kolay olsun. Alan adınız tuşlandığında parmaklarınızdan rahatça dökülebilmeli. Telaffuzunda sorun yaşanmamalı.
 • Rakam ve tire kullanmayın. Alan adınızda kafa karışıklıklarına neden olacak karakterler içermemeli.
 • Doğru uzantı seçin. En yaygın uzantıları, öncelikle “.com” ardından “.net” ve son çare olarak “.org” uzantılarını tercih edin.
Not: Henüz bir alan adı almaya çalışmayın, alan adını nasıl kolaylıkla alacağınızı daha sonra 3. adımda göreceğiz.

3. adım: Blogunuza ev sahibi (hosting) seçin ve WordPress’i kurun


Her blog için bir ev sahibine ve içeriğini yönetmek için bir programa ihtiyaç vardır.

Web hosting nedir ve ne için gereklidir?

Blogunuza ev sahipliği yapmak için İnternet’e 7 gün, 24 saat bağlı olan büyük bilgisayarlara sunucu (server) denir. Hosting, bu sunucular ile sağlanan ev sahipliği (barındırma) hizmetine verilen addır. Web hosting firmaları, blogunuzun kesintisiz dünyanın her yerinden erişilebilir olması için size bu sunucularda yer (alan) verirler.

Bütün dosyalarınız, görselleriniz ve içerikleriniz, ev sahipliği hizmetini aldığınız bilgisayarda saklanır ve ziyaretçilerinize gösterilir. Eğer bir ev sahibiniz yoksa blogunuzu kuracak ve kaydedecek yeriniz yok demektir; alan adınızın kullanıcıları götüreceği bir yeriniz olmaz ve başkaları da blogunuzu göremez.

Hosting hizmetinin iyisi de var kötüsü de

Ev sahibi firmayı seçiminiz blog oluşturmanızın en önemli adımlarından biridir. İnsanların bloglarıyla ilgili yaşadığı problemlerin nedeni çoğu zaman kötü web barındırma hizmetleridir. Örneğin, yeterli desteği veremeyen müşteri servisleri ve gizli bazı ücretlendirmeler oldukça yaygındır. Fiyatı düşük tutan birçok servis sağlayıcı sunucularını aşırı düzeyde kullanarak masrafları azaltmaya çalışırken blogunuzun iş görmez olmasına neden olabilirler —çünkü aynı anda diğer kullanıcılar aynı sunucudaki başka siteleri ziyaret ediyor olurlar. Ucuz sunuculardan yalnızca birkaçı kaynaklarını iyi şekilde kontrol eder ve sizin blogunuz de böylece devamlı olarak iyi çalışır.

Web hosting hizmeti seçerken ürün açıklamalarını dikkatli okumak önemli. Bu arada birkaç şeyi gözönünde bulundurmalı ve sürpriz maliyetlerden uzak durmalısınız. Bazı hosting hizmeti sağlayıcıları için dikkat edilmesi gereken noktalar var:

 • Aylık trafiği aşmanız durumunda sizi ekstra ücrete tabi tutabilirler.
 • Alan adınızı başka bir web hosting sağlayıcısına taşımak istediğinizde gizli maliyetler çıkarabilirler.
 • Alan adını sizin adınıza değil, kendi şirketleri adına kaydedebilirler.
 • Yeterli teknik destek sağlayamayabilirler.

Hizmet sağlayıcınızın iyi bir teknik destek ekibi olması çok önemli. İletişime geçtiğinizde size uygun sürede ihtiyacınız olan cevapları verebilmeleri gerekir. Dolayısıyla, öncelikle farklı sağlayıcıların sundukları hizmetin teknik özelliklerini inceleyin ve size uygun olmayanları eledikten sonra uygun bulduklarınız arasında fiyat karşılaştırması yapın.

1 numaralı hosting Bluehost’u öneriyorum

Bu site (bakikaracay.com) için Bluehost‘u kullanıyorum ve ilgilenenlere de Bluehost‘u tavsiye ederim. Eğer barındırma konusunda kötü tecrübeler yaşamak istemiyorsanız ve hosting derdi olmadan kafanız rahat olsun istiyorsanız, Bluehost‘tan şaşmayın. Bluehost, 2005 yılından itibaren WordPress tarafından 10 yıl boyunca resmen tavsiye edilen tek sunucudur ve halen 2 milyondan fazla blog ile Dünya’nın 1 numaralı hizmet sağlayıcısıdır.

Yeni başlayanlar için Bluehost‘u kullanmanın birçok avantajı var:

 • BİR TIKLA WORDPRESS KURULUMU —Bir tıkla WordPress kurulumunu tamamlayabilmek başlangıç için büyük kolaylık sağlıyor.
 • ÜCRETSİZ ALAN ADI —Alan adınızı ücretsiz hediye ediyor ve tüm ödemeler tek kalemde bitiyor, karşınıza beklenmedik sürpriz ücretler çıkarmıyor.
 • 30 GÜN İADE GARANTİSİ —Hilesiz, kontratsız, 30 günlük sürede para iade garantisi ile istediğiniz zaman iptal edebilme rahatlığı var.

Elbette istemezseniz Bluehost’u kullanmak zorunda değilsiniz; WordPress ile uyumlu çalışan, kullanımı kolay, istediğiniz, güvenilir farklı bir web hosting firması da seçebilirsiniz.

Blog açmak için işte adım adım rehber (Bluehost veya başka bir web sağlayıcıda)

Aşağıda sıraladığım adımlardan birçoğu yalnızca seçiminizi yapmaktan ibaret.

 1. Web hosting için kaydolun (Bluehost‘u tavsiye ediyorum).
  1. Bir hosting planı seçin (en ucuz olanını seçebilirsiniz)
  2. Blogunuz için bir alan adı seçin
  3. Hosting kaydınızı tamamlayın
 2. WordPress’i bir tıkla kurun
 3. Giriş yapın ve ilk blog yazınızı ekleyin.

Bütün bu adımları bir defada uygulamak için şimdi şu 3 şeyi hazır etmenizde yarar var:

 • Bir alan adı
 • Kredi kartınız
 • 15 dakika zaman

Verdiğim adımları takip ederek birkaç dakika sonra ilk yazınızı yazmaya başlayabileceksiniz.

1- Web hosting için kaydolun

Bluehost adresine gidin ve “get started now” (şimdi başlayın) butonuna tıklayın. Ücretsiz alan adınızı almak için buraya tıklayın.

Blog açmak - web sitesi başlatmak

Belirli sürelerde uygulanan indirimler bu web sitesinin ziyaretçileri için geçerlidir, bu nedenle avantajdan yararlanmak için bu rehberde verdiğim bağlantılara tıklayarak Bluehost‘a gitmeniz gerekir.

i. Basic planı (en ucuz olanı) seçin

Üç hizmet paketi seçeneğiniz var: “Basic” (Temel), “Plus” (Artı) ve “Prime” (Üst). “Basic”, yeni başlayanlar için mükemmel. Eğer blogunuzu kurduğunuz ilk günde onbinlerce ziyaretçiniz olmayacaksa diğer seçeneklere (ikinci ve üçüncüye) gerçekten ihtiyaç duymayacaksınız.  O nedenle Basic’i öneriyorum.

En hesaplı seçenek “basic” olduğundan, onu seçerek başlangıçta gereksiz masraf etmemiş olursunuz.

ii. İstediğiniz alan adını seçin (ücretsiz)

Şimdi bir alan adı seçmeniz gerekecek. Alan adınız ille de “com” ile bitmek zorunda değil. Eğer ilk seçiminiz sizden önce alınmışsa farklı uzantılar seçebilirsiniz (net, org, info).

Blog açmak için ücretsiz alan adı

Daha önce aldığınız bir alan adınız varsa sağ taraftaki “I have a domain name” (alan adım var) kutucuğunu kullanın.

iii. Kayıt işleminizi tamamlayın

Sonraki sayfada üç bölüm yer alıyor.

Birincisi hesap bilgileri (account information). Buraya iletişim bilgilerinizi normalde yaptığınız gibi girin. Opsiyonel (optional) satırı dışındakileri boş bırakmamalısınız.

Blog açmak için hosting hesabı

Bir sonraki bölüm paket bilgileri, size bazı ilave hizmet seçenekleri sunuyor. En üstte hesap planını seçmeniz isteniyor. 36 ay en ucuz olanıdır, ancak 12 veya 24 aylık süreleri de seçebilirsiniz.

Blog açmak için ödeme seçenekleri

Altında gördüğünüz seçenekler ile meşgul olmanız gerekmez. Ancak bilmenizde yarar olan iki şey var: Bir alan adı aldığınızda bilgileriniz kamuya açık bir veritabanında eklenir. Eğer bilgilerinizin görüntülenmesini istemiyorsanız SiteLock Security (Alan gizliliği) önündeki kutucu işaretleyebilirsiniz ve böylece tescili yapan tescil ettiren olarak Bluehost görünecektir ancak alanın tüm denetimi ve sahipliği yine sizde olacaktır. Eğer bilgilerinizin herkese açık olmasını önemsemiyorsanız, bu seçeneğini kaldırın ve ayda 1,99 $ tasarruf etmiş olursunuz. Eğer ihtiyaç duyarsanız daha sonra satın alabilirsiniz.

Son bölüm sadece ödeme bilgileri. Eğer kredi kartı dışında bir ödeme seçeneği istiyorsanız “more payment options” (diğer ödeme seçenekleri) bağlantısını tıklayın.

Yeşil renkli “gönder” (submit) butonuna tıklamadan önce, hemen üstündeki, koşulları kabul ettiğinizi belirten kutucuğu işaretlemeyi unutmayın.

Kaydınız tamamlandığında Bluehost kontrol paneline giriş için alacağınız kullanıcı adı ve şifreyi mutlaka not edin.

2- Tek tıkla WordPress kurulumu

Artık Bluehost’ta kullanabileceğiniz bir alanınız var. Şimdi o alana WordPress’i kurmanız gerekiyor. Bluehost‘un tek tıklamada WordPress kurulumu hizmeti sayesinde bu işlem birkaç dakikadan fazla sürmeyecek. İşte, Bluehost’a WordPress’i kurmak için adım adım kılavuz:

 • Bluehost hesabınıza giriş yapın: my.bluehost.com
 • Giriş yaptıktan sonra Kontrol Paneline yönlendirilirsiniz. Buradan, türkuaz renkli “Install WordPress” (WordPress’i Yükle) ikonunu seçin.

 • Yönlendirileceğiniz bir sonraki sayfada WordPress’in kurulmasını istediğiniz alanı seçmeniz istenir. Kök alan adınızı (http://www.AlanAdınız.com) kullanın, bu nedenle “directory” yazan sağ kısmı boş bırakın.

(Planlanan içerik: WordPress’in Bluehost’a yüklenmesinde daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Bluehost’a WordPress Blog Nasıl Kurulur? başlıklı yazımda adım adım açıkladım.)

Yönetici olarak erişiminiz için WordPress kullanıcı adı ve şifrenizi sağlam bir yere yazmayı unutmayın!

Yeni WordPress blogunuza giriş

Bu aşamada, artık boş bir WordPress bloga sahipsiniz.

WordPress blogunuzun neye benzediğini görmek için tarayıcınıza adresinizi (www.YeniBlogunuz.com) yazarak başlayın. Muhtemelen ekranınızda şunu göreceksiniz:

WordPress Blog Açma Varsayılan Tema

Burada gördüğünüz üzere, üstte logo, slogan ve gezinme menüsünü içeren bir başlık bölümü, ortada paylaşmak istediğiniz konuları ve bilgileri metin ve görseller halinde barındıran blog yazısı ve yanda da çeşitli bilgiler ve işlevleri içeren bir kenar sütunu bulunmaktadır. Bunları aşağıda genişçe inceleyeceğiz.

Ardından, http://YeniBlogunuz.com/wp-admin/ adresini yazarak Yönetim Panelinize giriş yapın. (WordPress kurulumu sırasında az önce belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi kullanacaksınız.)

Giriş yaptıktan sonra, Yönetim (Admin) Panelinin hoşgeldiniz sayfasını görürsünüz. Burada kenar çubuğundaki seçenekleri birkaç dakika dolaştıktan sonra birçok şeyi sezgisel olarak çözmeye başlayacaksınız.

WordPress Yönetici Paneli Başlangıç

Artık WordPress blogunuzu hazırlamanız için her şey hazır.

WordPress lisanını Türkçe olarak değiştirin

Blogunuz Türkçe olacaksa ve siz de Türkçe çalışmak istiyorsanız önce WordPress’te site lisanını Türkçe olarak değiştirin. Bunun için önce Dashboard (Başlangıç) sayfasında iken sol sütundan Settings General (Ayarlar > Genel) yolunu izleyin ve açılan sayfada en altta “Site Language” (Site Lisanı) karşısında Türkçeyi seçin. Burada isterseniz Zaman Dilimi, Tarih Biçimi, gibi seçenekleri de istediğiniz gibi düzenleyin. Sayfadan çıkmadan Değişiklikleri Kaydet’e (Save Changes) tıklamayı unutmayın.

Şimdi yapacağınız şey, ilk yazınızı dünya ile paylaşmak.

4. adım: Blogunuzu Özelleştirin ve Temanızı Seçin


WordPress Yönetim (Başlangıç) Panelindeyken, blogunuzu özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Blogunuzu hazır hale getirmek için yapmanız gereken her şeyi inceleyecek ve bugün ilk yayınınızı yayınlayacağız.

WordPress admin menüsünün görünümünü ve başlıklarını tanımalısınız. Yönetici menü ögeleri şunlardır:

Başlangıç (Dashboard) – Yönetim Paneli / WordPress’e giriş yaptıktan sonra ekranınıza gelen sayfadır.
Yazılar (Posts) – Buradan yeni blog gönderileri (yazı / post) yazıp yayınlayabilir, önceki blog yazılarınızı görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Blogunuzu kurduktan sonra yazıların üzerinde duracağız.
Ortam (Media) – Burası, yüklediğiniz tüm görselleri, videoları vb. diğer dosyaları içeren medya kütüphanenizdir.
Sayfalar (Pages) – Buradan yeni sayfalar (page) yazabilir ve yayınlayabilir, eski sayfaları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Blog tasarımınızı belirledikten sonra sayfalara tekrar bakacağız.
Yorumlar (Comments) – Yorumlarla ilgili her şey buradadır. Okuyucularınız yazılarınızın altlarına yorum bıraktıklarında burayı hemen kavrayacaksınız.
Görünüm (Apperance) – Blogunuzun nasıl görüneceğini buradan değiştirebilirsiniz. Aşağıda ayrıntılı olarak ele alacağız.
Eklentiler (Plugins) – Blogunuza yeni işlevler kazandıran eklentileri buradan ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Tema seçimini yaptıktan sonra eklentiler üzerinde duracağız.
Kullanıcılar (Users) – Eğer blogunuza sizden başka birileri daha içerik oluşturacaksa, onları buraya kullanıcılar olarak ekleyebilirsiniz ve böylece onlar da yazı düzenleyebilirler. Eğer başkaları içerik yazmayacaksa, şimdilik burayı atlayabilirsiniz.
Araçlar (Tools) – Yazılarınızı yayınlamak için kullanabileceğiniz bazı ek araçlar buradadır. Şimdilik atlayabilirsiniz.
Ayarlar (Settings) – Burada blog ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Önemli ayarları birazdan inceleyeceğiz.

(Planlanan gönderi: Bunların her biri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ekran görüntülerini görmek için buraya tıklayın.)

Blogunuz için ÜCRETSİZ bir tema seçin

Blogunuza görsel tasarımı verecek tema seçimi, işin en eğlenceli adımıdır. Blogunuzun mükemmel görünmesini sağlayan ve WordPress kurulumu ile birlikte hazır gelen istediğiniz bir temayı ÜCRETSİZ edinebilirsiniz.

Tema, blogunuzun görünümünün şablonudur. Farklı elemanlar ve bileşenlerin blogunuzun neresinde yer alacağını belirler. Bu nedenle tema seçiminiz önemli bir karardır ve bazen ihtiyacınıza uygun mükemmel temayı bulmak için uzun süreler harcayabilirsiniz.

WordPress temaları otomobillerin dış görünümü veya kaportası gibi düşünebilirsiniz. Temalar, blogunuzun görünümünü değiştirir, ancak özellikleri veya performansını çok fazla etkilemez. Temanızı istediğiniz sıklıkta değiştirebilirsiniz (oluşturduğunuz içerikler zarar görmez). WordPress, her tür ihtiyaca uyacak şekilde optimize edilmiş harika görünümlü binlerce temaya sahiptir.

Temanızı değiştirmek için “Görünüm > Temalar” yolunu izleyin. Gelen ekranda “Yeni Ekle’yi” tıkladığınızda, karşınıza gelecek temalar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Öne çıkan, Popüler, En son, Favoriler ve Özellik filtresi ile seçiminizi daraltabilirsiniz.

WordPress Tema Ekle

Blogunuz için uygun temaları görmek için sağdaki “Tema ara” kutucuğuna blog yazarak arama yapın. Seçtiğiniz temayı “ön izleme” yapabilir ve “kur’u” tıkladığınızda otomatik kurabilirsiniz.

Not: Başlangıç için ücretsiz temaları kullanmanız ve onlarla deneyim kazanmanız doğru olmakla birlikte ücretsiz temaların premium (ücretli) temalara göre daha az işleve ve yetersiz desteğe sahip olduğunu akılda tutun. Blogunuzun yapısını ve tarzınızı zamanla netleştirdiğinizde, mutlaka ihtiyacınıza uygun bir premium tema ile yola devam etmenizi öneririm. Premium temalar size büyük kolaylıklar sağlayacaktır ve bir kez yapacağınız ödeme ile temanızı ömür boyu kullanabilecek, güncellemelerden yararlanabileceksiniz.

WordPress temanızı seçerken şunlara dikkat etmenizi öneririm:

 • Sadelik: Berrak bir tasarım, okuyuculara taze, temiz bir his verir ve blogunuzda gezinmelerini kolaylaştırır.
 • Uyumluluk: Temanızın, farklı ekran boyutları ve cihazlara göre yerleşim düzenini uyumlaması gerekir. Mobil cihazların son derece yoğun kullanıldığı günümüze, uyumluluk bir zorunluluktur. (Tema açıklamasında “Responsive” ifadesini görün.)
 • Hız: Temalar genellikle yavaşlatıcı değildir ancak yine de hızını test etmek iyi bir fikir olabilir. Bir temanın hızını test etmek için Pingdom Web Sitesi Hız Testini kullanabilirsiniz. Temanın demosunun URL’sini girin ve sayfanın ne kadar süreyle yüklendiğini görün. İdeal yükleme süresi 2 saniyenin altındadır. Yükleme süresi eğer 3 saniyeyi geçiyorsa, farklı bir tema kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Özelleştirme kolaylığı: Temanız kolaca özelleştirilebilmelidir. Aksi takdirde, her değişiklik yapmak istediğinizde zorlanırsınız. Günümüzde pek çok tema kolay özelleştirme seçenekleri sunar.
 • SEO için optimize edilmiş: SEO (Searh Engine Optimization) arama motorları için optimizasyon kısaltmasıdır. SEO gözetilerek tasarlanmış bir temayı seçmek daha doğru bir karardır. (Tema açıklamasında “Optimized for SEO” (SEO için optimize edilmiş) veya “Ready for SEO” (SEO’ya hazır) ifadelerinin yeraldığını görün.)
 • Güvenlik: Temalar genellikle güvenlik sorunları oluşturmaz. Ancak yine de bazı kullanıcı incelemelerini ve yorumları kontrol etmek yararlıdır —bunu yaparken kullanıcıların temayla güvenlik sorunları yaşayıp yaşamadıklarını da kontrol edin.

Bir tema seçerken bu faktörleri göz önünde bulundurun ancak en önemlisi, sevdiğiniz ve okuyucularınızın görmesini istediğiniz bir tema seçin.

Temaların işlevini kavramak için blog tasarımının farklı unsurlarına kısaca göz atmamızda yarar var:

Temanızı değiştirdiğinizde, blogunuz için ürettiğiniz içerikler değişmez, ancak kendi içlerinde yerleşim düzenleri, fontlar ve renkler gibi stil unsurları değişir.

Üst ve alt kısımlar: Blogunuzda gezilecek her sayfada yer alacak unsurlardır. Üst bilgide logo, başlık ve gezinme menüleriniz yer alır. Alt bilgide ise sunulan seçeneklere göre farklı unsurlara yer verebilirsiniz.

Metinler: Altbilgi ve üstbilgi arasında kalan içerikler her sayfada farklılık gösterir. Paylaşmak istediğiniz konuları ve bilgileri barındıran bu içerikleri WordPress’te “blog yazısı” veya “sayfa” formatında oluşturursunuz. Metinler içerisinde görseller ve videolar gibi medya kullanabilirsiniz.

Yorumlar: Yazı ve sayfalarınızın altında tercihinize göre yer verebilirsiniz.

Kenar çubuğu: Blogunuzda kullandığınız temanın özelliklerine göre solda veya sağda bir sütun yer alabilir. Bu sütunda çeşitli özellikler sunmanıza yarayan bileşenleri kullanabilirsiniz. Kurulum ile gelen “arşivler” ve “takvim” gibi hazır bileşenlerle birlikte, WordPress eklentiler ile yeni bileşenler de ekleyebilirsiniz. Kenar çubuğuna bileşen eklemek için yapmanız gereken sadece bileşeni sürükleyip bırakarak ayarlarını yapmaktan ibarettir.

5. adım: Yazı ve Sayfalarınızı Oluşturun


Artık WordPress blogunuz kendi içeriklerinizi eklemeniz için hazır. Şimdi işin tadını çıkarma zamanı —ilk blog yazınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunu kolayca başarabilmeniz için birlikte adım adım ilerleyeceğiz.

Yukarıda değindiğim gibi WordPress’te yayınlayabileceğiniz metinleriniz “Yazılar” ve “Sayfalar” olmak üzere 2 formatta olabilir. Yazılar ve sayfalar içerisine görseller ve bağlantılar ekleyebilirsiniz. Farkları şudur:

Yazılar, fikirlerinizi ve uzmanlığınızı paylaşmak için blogunuzda günlük yazdığınız metinlerdir (makaleler). Konusuna göre her bir yazınızı, oluşturacağınız “kategorilerden” birine atamanız gerekir. En son yazdığınız blog yazınız ana sayfada ve kategorilerde otomatik olarak en başta yer alır ve onu daha öncekiler takip eder.

Sayfalar ise “Hakkında” ve “İletişim” gibi adlar altında sabit bilgileri içerir. Oluşturduğunuz sayfaların blogunuzda görülebilmesi için menüye bağlamanız gerekir. Menü ayarları bölümünde bu işlemden bahsedeceğim.

Şimdi WordPress admin (yönetim) panelinize (http://blogadresiniz.com/wp-admin/) gidin ve sonra sol kenar çubuğundan Yazılar > Yeni Ekle seçeneğini tıklayın.

Karşınıza MS Word veya Mac’teki sayfaları hatırlatacak çok kolay bir düzenleyici ekran çıkacak:

WordPress Yeni Yazı Ekle Ekranı

Yukarıda gördüğünüz rakamlarla işaretlediğim bölümleri sırasıyla inceleyelim:

[1] Başlık Alanı: Burası yazınızın başlığını yazdığınız yerdir.

[2] İçerik Alanı (Editör): Yazınızın gövde metnini gireceğiniz bölümdür. Alanın tamamı Word veya Pages’de metin düzenleme gibi çalışır. Yazınıza resim, video veya ses dosyaları ekleyebilirsiniz.

[3] Standart Düzenleme Araçları: Kalın, italik, listeler, paragraflar ve başlıklar gibi seçenekleri bu menüde bulabilirsiniz. Burada ilk kez görüyor olabileceğiniz birkaç ikonu ve işlevlerini görelim:

 Alt satırda yeralan araç çubuklarını açıp kapatır.

 Başka bir yerden kopyalanan metinleri yapıştırırken gizli kodları temizler, saf metine çevirir.

 Metinlere eklenen stil şablonlarını temizler.

 Yazı içerisine “Daha fazla oku” etiketi ekler (Ana sayfada görünen yazıların özet görünümü buradan yapılır).

[4] Yayımla (Araçları): Burası yazınızı dünyaya gösterdiğiniz yerdir; aralarında büyük mavi “Yayımla” butonu var. Yazdığınız bir yazıyı hemen yayımlayabilir, daha fazla düzenleme yapmak için taslak olarak kaydedebilir veya bir tarih belirleyerek yazınızın yayınlanmasını zamanlayabilirsiniz. Böylelikle siz bilgisayar başında olmasanız da yazınız zamanında yayımlanır. Ayrıca önizleme ile yazının tarayıcınızda nasıl görüneceğine bakabilirsiniz.

Görünürlük kısmında yazınız için Herkese Açık, Parola Korumalı (yalnızca parolayı bilenlerin görebileceği) veya Özel (yalnızca kullanıcıların görebileceği) modlarını seçebilirsiniz.

[5] Diğer İnce Ayar Araçları: Buradaki seçimlerinizle WordPress’in blog yazınızı istediğiniz şekilde sunmasını yönetirsiniz.

Biçim: Yazının görünürlük şablonunu seçtiğiniz yerdir. Genelde Standart kullanılır. Seçilen biçim özelliklerine göre yazınız ve görsellerin yerleşimi farklı görünümlere bürünür.

Kategoriler: WordPress yazılarınızı kategorik olarak sınıflandırarak sunar. Eklenen her yazınıza en az bir kategori atanması gerekir, siz atamazsanız varsayılan kategori otomatik olarak atanır.

Etiketler: Yazılarınızın arama motorlarında bulunabilmesi için etiketleri eklediğiniz bölümdür. Ayrıca etiketler aracılığıyla da yazılarınıza kolaylıkla erişebilirsiniz. Yazınızda en çok geçen 15- 20 sözcüğü veya sözcük guruplarını virgülle ayırarak buraya ekleyebilirsiniz.

Öne Çıkan Görsel: Yazınızın kapak görselini yükleyeceğiniz bölümdür. Yazınızın üst kısmında ve bu yazınıza işaret eden birçok yerde bu görsel kullanılır.

Aşağıda ayrıca aklınızda bulundurmanız gereken birkaç özelliği açıklıyorum:

Yazı içerisine bağlantı ekleme:

Yazdıklarınızı desteklemesi için gerektiğinde diğer yazılarınıza veya başka web sitelerine giden bağlantılar kullanmalısınız. Örneğin, fotoğraf satışı hakkında bir makale yazıyorsanız, örnek stok fotoğraf satış sitelerine bağlantı verebilirsiniz. Yazılarınıza bağlantı eklemek için, istediğiniz metni seçin ve ardından editör menüsüne gidin.

“Bağlantı ekle” simgesini tıklayın.

Buradan, bağlanmak istediğiniz URL’yi (adresi) ekleyin.

WordPress yazıda bağlantı ekle

Ardından, sağdaki Ayarlar simgesini (mavi okun yanındaki tekerlek görünümlü ikon) tıklayın.

WordPress yazida bağlantı ekle ayarlar

Başka siteler için “Bağlantıyı yeni bir sekmede aç” kutusunu tıklayın. Bu önemlidir —bir bağlantıyı tıkladıklarında blogunuzu terk etmelerini istemezsiniz!

Bağlantıyı kaldırmak istediğinizde, ilgili metni seçin.

“Bağlantı kaldır” simgesini tıklayın.

Yazılarınıza görsel ekleme:

Daha önce buna değinmiştim, şimdi nasıl yapılacağını açıklayacağım. Önce blog menüsünün üst kısmına gelin ve sol üstteki “Ortam Ekle”yi tıklayın.

Buradan, yüklemek istediğiniz dosyaları seçin. Daha önce yüklenen dosyaları, “Dosyaları Yükle”nin sol üst köşesindeki “Ortam Kütüphanesi” sekmesinde bulabilirsiniz.

WordPress ortam medya ekle

Bir resmi yükledikten sonra, boyutunu ve yerleşimini seçebilirsiniz.

Öne çıkan görsel eklemek için (yazınızın üst kısmında ve yazınızın küçük resimlerinde görünecek görsel) blog menünüzün sağ kenar çubuğuna gidin. “Öne çıkan görseli ayarla” başlıklı bir seçenek görürsünüz. Tıklayın, ardından yeni bir görsel yükleyin veya kütüphanenizden birini seçin.

YouTube’dan video ekleme:

Bir videoya ekleme, yayınınızı güzelleştirebilir. Bu işlem eskiden biraz karmaşıktı, ancak yeni WordPress güncellemelerinden sonra son derece kolay.
Tek yapmanız gereken, YouTube video URL’sini kopyalayıp içerik alanına yapıştırmaktır. URL’nin doğru satırda olduğunu doğrulayın. Yazınızı yayımladığınızda, video otomatik görüntülenir. Bu kadar basit!

Yazı içerisine başlık ekleme:

Başlıklar içeriğinizi yapılandırmanıza ve ziyaretçilerinizin okumalarını kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Yazınızı başlıklarla bölmeyi ve konuların her biri için bir başlık eklemeyi düşünün.

Bir başlık eklemek için “Paragraf” açılır menüsüne gidin. Kullanmak istediğiniz başlığı seçin.

WordPress yazıya başlık ve stil şablonu eklemek

“Başlık 1” genellikle yazınızın ana başlığı için kullanılır, bu nedenle yazı içinde daha küçük başlıklara (daha büyük sayılarla) sadık kalın.

Yazınızı yayımlayın

Yayınınızla çalışmayı bitirdikten sonra, sayfanın üstünde görünecek olan “Yayınla” düğmesini ve ardından “Yazıyı görüntüle” bağlantısını tıklayın (yayınınızı blogunuzda canlı olarak göreceksiniz).

Tebrik ederim! İlk blog yazınızı yayınladınız!

6. adım: Blog Trafiğinizi Artırın ve Para Kazanın


İstediğiniz içeriklere sahip olmadan blogunuz henüz tamamlanmış olmaz. Bu da biraz zaman alacaktır. Bunun için sabırlı olun ancak ara vermeden, “her defasında bir adım” ilkesiyle ilerleyin.

Başlangıçta blogunuzda üzerine odaklanacağınız konu veya konulara karar vermeniz gerekir. Ardından, bu konularda birkaç yeni yazı üretin. Bu yazıların 300 – 400 kelime uzunlukta olmaları yeterli olacaktır. Bunları elinizden geldiğince bilgilendirici ve eğlendirici bir karışım haline getirin.

Ayrıca, haber / güncel olaylar gibi içerikler yanında, sizin için önemli olan ve zamanla modası geçmeyecek birkaç içerik oluşturmaya çalışın. Bu tür sürekli taze kalan içerikleriniz blogunuzun trafiğini zamanla artıracaktır. İsterseniz, örnek olarak bu tanıma uyan, dilbilgisi üzerine hazırladığım bir blog yazıma göz atın; benim için önemli ve zaman geçse de önemini yitirmeyecek bir içerik.

İyi bir blog yazısı hazırlamanın 5 kolay adımı

 1. Bir konu seçerek çerçevesini belirleyin ve biraz araştırma yaparak anlatımınızda nelere değineceğinizi planlayın.
 2. Okuyucularınızı konu hakkında bilgilendirecek ve de onların dikkatini çekecek bir başlık belirleyin.
 3. Kafanızdakileri genel hatlarıyla yazıya dökün ve bir taslak ortaya çıkarın. Bu taslağı bir defada ya da kademeli olarak geliştirebilirsiniz.
 4. Bazı iyileştirme çalışmaları yaparak yazınızı güçlendirin: Eksik kalmış kısımları tamamlayın. Kompleks konuları açın, küçük açıklamalar ekleyin. Eğlendirici ifadelere ve ayrıca görsellere yer verin.
 5. Düzenlemeler yapın. Yazınızı yüksek sesle okuyarak akıcılığını kontrol edin, güvendiğiniz birine okutarak değerlendirmesini alın. Tekrarlar olmadığından, cümle ve paragrafların kısa tutulduğundan, ifadelerin karmaşık olmadığından emin olun. Aşırı mükemmeliyetçi olmayın, son dakikada metni kırpmaktan ve değişiklik yapmaktan çekinmeyin.

Ziyaretçilerinizin seveceği güçlü içerikler oluşturmak için ipuçları

 • İçeriğinizi pazarlamak için bir strateji oluşturmaya başlayın. (Örneğin bir e-kitap veya rehber hazırlayarak veya ilgilendiğiniz konuyla ilgili etkinlikler düzenleyerek bunu yapabilirsiniz. Ancak bunun için kendinize zaman verin ve blog dünyasını tanımaya çalışın.)
 • Blog okuma alışkanlığı edinin ve böylece başarılı blogcuların izledikleri yolu ve uyguladıkları incelikleri kavramaya çalışın.
 • Prensip olarak yazılarınızda sıkça alt başlıklar kullanın, kısa paragraflar ve yüksek kaliteli resimlerle içeriklerinizi sıkıcı olmaktan çıkarın.
 • Okuyucularınızın bir sorununu çözmelerine yardımcı olacak içerikler paylaşın.
 • İçeriklerinizi öngörülebilir sıklıkta ve istikrarlı yayımlayın, sayıdan çok kaliteye önem verin. Daha iyi blog yazarı olmak için bu yazıyı inceleyin.
 • Daha güçlü başlıklar oluşturmak için bu formülü kullanın (başlıklar iyi değilse, ziyaretçiler içeriğinizi okumaz).

Blogunuzu tanıtmak için ipuçları

Daha fazla blog okurunun yanı sıra blogunuzdan para kazanma imkânı istiyorsanız, blogunuzu tanıtmanız gerekir. Bir blogu kârlı bir iş haline getirmek, yeterli trafik alırsa söz konusu olabilir. Daha fazla trafik, daha fazla müşteri ve daha fazla kazanç demektir.

Blogunuzun sürekli iyi bir trafik almasını nasıl sağlayabilirsiniz? İşte tüm ihtiyacınız olan şey:

 • Bir içerik planı (blogunuzun ana konusu ne olacak?)
 • Sosyal medya için bir plan (hangi sosyal medya araçlarını kullanacak ve hangi içerikleri paylaşacaksınız?)
 • SEO konusunda temel bilgiler (Google’dan yeterli trafik almak için nelere dikkat etmelisiniz?)

(Planlanan içerik: İşleri sizin için daha kolay hale getirmek üzere yakında blog trafiğini artırma konusunda daha ayrıntılı bir yazı kaleme alacağım.)

Blogunuzu tanıtmaya başlamak için bazı ipuçları:

 • Bir e-mail grubu oluşturun.
 • SEO ve Google yönergeleri konusunda bilginizi artırın.
 • YouTube’da SEO hakkındaki videolara göz atın.
 • Sosyal medyayı makul ölçülerde ve uygun içerikler için kullanın —bombardıman etmeyin.

Blogunuzu hemen başlatmanız için adımlar

Artık nasıl blogu açacağınızı tam olarak biliyorsunuz. Umarım harekete geçmeye hazırsınızdır!

Fikirlerinizi veya uzmanlığınızı dünyayla paylaşmak, bir topluluk veya okuyucu grubu kurmak veya blogunuz ile para kazanmak istiyorsanız, şimdi bir blog açın! Blog açmak yalnızca birkaç dakikalık zaman alsa da birçok kişi “daha sonra yaparım” diye düşünerek sürekli erteler. Oysa, öğrenmenin en iyi yolu uygulamaktır. Ne kadar erken bir blog sahibi olursanız, öğrenmeniz o denli çabuk başlar. Direksiyona oturmadan otomobil kullanmayı öğrenemeyeceğiniz gibi blog açmadan da blog yönetimini öğrenemezsiniz.

Eğer dijital dünyada yerinizi hemen almaya karar verdiyseniz, işte atmanız gereken adımlar:

1. Blogunuzu başlatmak için şimdi Bluehost‘a gidin (ve ÜCRETSİZ bir alan adına sahip olun).

Bluehost'a git

2. Blogunuza istediğiniz görünümü vermek için bir tema seçin.

3. Önemli birkaç sayfa ekleyin.

4. İlk yazınızı yazın (örneğin, konunuzla neden ilgilendiğinizi ve ne hakkında yazacağınızı anlatan kısa bir yazı kaleme alın. Böylece tüm ziyaretçileriniz blogunuzun neyle ilgili olduğunu hemen görebilsinler).

Tüm bu işlemleri bir de canlı görmek istiyorsanız, bu videoda (İngilizce) WordPress kurulumu adımlarını izleyebilirsiniz: http://bluho.st/sfvBT

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Blog açma konusunda eğer daha fazla desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, size yardım edeceğimden emin olabilirsiniz. Bu ücretsiz desteğimden yararlanmak için sizin yapmanız gereken, yukarıda açıkladığım birkaç dakikalık kayıt adımlarını tamamlayarak kendi Bluehost hesabınızı oluşturmanız. Sonraki Türkçe WordPress kurulumu, örnek bir yazı ile Hakkımda ve İletişim sayfalarınızın oluşturulması, ücretsiz bir tema ile blogunuza profesyonel görünüm verilmesi işlemlerini sizin için yapıp, blogunuzun aktif hale gelmesini sağlayabilirim.

Daha sonra, blogunuzda istediğiniz zaman her türlü ilave ve değişikliği kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Sayısız ücretsiz WordPress temasından istediğinizi seçip blogunuza yeni görünümler verebilirsiniz. Böylece blogunuzu kendiniz kolayca yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Bir blogunuz olsun istiyorsanız, bugünü değerlendirin, geç kalmadan İnternet dünyasında hemen yerinizi alın!

Başarılar, bol şanslar!

Paylaşmak önemsemektir.

Yazar Hakkında

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis, Yönetici ve Eğitmen. Halen çokuluslu AB projelerinde Koordinatörlük ve Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) Eğitmenliği görevlerini yürütüyor. Fotoğrafçılık, kayak ve bağlama dersleri veriyor. Ödüllü fotoğrafları ve yayınlanmış yazıları var.

Yorumunuzu Ekleyebilirsiniz