Bir AB Projesi Hazırlarken Cevaplanması Gereken 10 Soru

Bir AB hibe programına proje teklifi sunabilmek için sizden istenen bilgileri doğru ve açık bir şekilde başvuru formuna yazmanız zorunludur. Yazdıklarınız değerlendiriciler tarafından okunarak puanlanır ve proje teklifinizin sıralamada yeterince üstte yeralması halinde hibe almaya hak kazanırsınız. Başvurunuzda, hibeyi kullanarak gerçekleştirmeyi taahhüt ettiğiniz projenizle ilgili merak edilen tüm soruların cevabını verebilmeniz önemlidir. Eğer verdiğiniz bilgiler eksik veya hatalı ise, değerlendirmede doğal olarak puan kaybetmenize sebep olur.

Uluslararası hibe programlarına eksiksiz bir proje teklifi sunabilmek için cevaplanması gereken 10 soruyu sizler için aşağıya sıraladım. Eğer bu soruları eksiksiz yanıtlayabiliyorsanız, başvuru formunu rahatlıkla doldurmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, yazdığınız cevaplarla oluşturacağınız, Konsept Not da diyebileceğiniz özet belge, projenizin doğru tanıtılması ve doğru anlaşılmasında her zaman işinize yarayacaktır. İşte sorular:

1. Projenizin konusu Hibe Başvuru Rehberinde açıklanan “tematik önceliklerden” hangisi ile ilgili?

2. Hibe başvurusunu hangi kurum/kuruluş adına yapacaksınız?

3. Bu projeyi neden yapmak istiyorsunuz? (Mevcut durumda hangi ihtiyaç, sıkıntı ve/ya eksiklikleri görüyorsunuz?)

4. Hedefleriniz neler? Proje bittiği zaman hangi değişimi (sonuçları ve iyileştirmeleri) elde etmiş olmayı bekliyorsunuz?

5. Bu değişimi/kazanımları elde etmek üzere sırasıyla hangi aktiviteleri gerçekleştirmeyi ve hangi çıktıları üretmeyi planlıyorsunuz?

6. Bu faaliyetler ile değişim yaratmayı hedeflediğiniz kişi ve gruplar kimlerden oluşuyor, onları planlarınıza nasıl (hangi yolu izleyerek) dâhil edeceksiniz?

7. Bu faaliyetlerin her birini kimler, kimlerle (hangi kurumlar ile) birlikte gerçekleştirecek?

8. Bu aktivitelerin her birini ne kadar zamanda gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?

9. Bütün bu etkinliklerin gerçekleşmesini kimler, nasıl yönetecek ve denetleyecek (proje yürütme ekiplerinde kimler hangi yöntemle görev alacak)?

10. Projenizi gerçekleştirmek için hangi harcamalara ihtiyacınız olacak ve toplam ne kadar bütçe planlıyorsunuz?

Bu sorulardan herhangi birine açık ve net yanıt bulamıyorsanız veya eksikleriniz olduğunu farkediyorsanız, zincirin o halkasını hemen tamamlamanız/güçlendirmeniz gerekir. Hatırlayın, “bir zincirin gücü, onu oluşturan halkaların en zayıfı kadardır”.

Konsept Not hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek için buraya tıklayın.

Yeniden görüşmek üzere.

Bu bilgilerden Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn gibi sosyal medya çevrelerinizi de haberdar etmek isterseniz, lütfen aşağıdaki renkli ikonlara tıklayarak beğenin, paylaşın ve yorumlayın. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen AB Projeleri Koordinatörü ve Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmeni görevlerini yürütüyor. Fotoğraf çekmeye üniversite yıllarında, dijital fotoğrafa ise yoğun olarak 2011'de başladı. ANFAD Temel Fotografi Eğitimlerinde Çekim Teknikleri ve Kompozisyon dersleri veriyor.
Takip edin