4 Kolay Adımda Mükemmel Bir Portre Fotoğrafı Çekin | BakiKaracay.com

4 Kolay Adımda Mükemmel Bir Portre Fotoğrafı Çekin

Hepimiz, yaşadığımız unutulmaz anlardan güzel fotoğraflarımız olsun isteriz. Örneğin, gözünüzün önünde büyüyen yumurcakların doğum günlerinde hayranlık uyandıran kareler yakaladığınızı düşünün. Aslında bunu başarmak, sandığınızdan daha kolay. Bunun için pahalı kamera ve ekipmanlara ihtiyacınız yok. Yalnızca “öğrenmeye” ihtiyacınız var. iPhone veya iPad, ya da başka bir akıllı telefonla da olsa belirli ilkeleri uygulayarak çok özel fotoğraflar çekebilirsiniz. Aşağıda anlattıklarımı okuyarak nasıl mükemmel portre fotoğrafları çekebileceğinizi bir kaç dakikada öğrenmiş olacaksınız.

1.adım: Duyguyu yakalayın

Fotoğrafınız doğal ve samimi bir anı canlandırıyor olmalı. Bu sebeple modelinizin kameraya bakmasını istemeyin. Yüzdeki duyguyu yakalamak için doğru anı bekleyin. Çocuğunuz sevinçten çığlık atarken, iş arkadaşınız kendisine yapılan doğum günü sürprizine şaşırırken…

2. adım: Konuya yaklaşın

Yüzdeki duyguyu öne çıkarmak için modelinize yaklaşın. Bunun için kameranızı yaklaştırabilir veya optik zumunu kullanabilirsiniz. Yeterince yaklaştığınızda konunuzu, etrafındaki dikkat dağıtıcı unsurlardan ayıklamış olursunuz. Böylece yüzdeki ifade fotoğrafınızın ana teması haline gelir.

3. adım: Bakış yönünde boşluk bırakın

Fotoğraflayacağınız yüzü fotoğrafın tam ortasına getirmeyin. Biraz kenara doğru yerleştirin ve modelinizin bakış yönünde bir boşluk bırakın. Ayrıca, başın üzerinde çok boşluk bırakmamaya özen gösterin! Kompozisyondaki bu küçük değişikliğin, fotoğrafınızda büyük bir farklılık yaratacağından emin olabilirsiniz.

4. adım: Netlemeyi gözlere yapın

Otomatik modda kameranız netlemeyi görüntüdeki en yakın noktaya yapacaktır. Eğer netlemeyi kendiniz yapacaksanız gözlere odaklanın. Yukarıda anlattığım şekilde konunuza yaklaştıysanız, böylece kameranız otomatik modda da olsa büyük ihtimalle arka planı bulanık hale getirecektir. Eğer diyafram ayarı yapmanıza izin veren bir kamera kullanıyorsanız, çekime başlamadan önce diyaframı en düşük f/ değerine getirin.

Bu tekniklerin her biri hayranlık uyandıran portre fotoğrafları çekmenize yardımcı olacak. Eğer hepsini birlikte yapabilirseniz özel günlerinizden nefes kesen fotoğraflar biriktireceğinizden emin olabilirsiniz.

Fotoğraf çekmeye ve “fotografiyi öğrenmeye” devam edin!

Bu bilgilerin daha çok fotoğrafsevere ulaşması için lütfen beğenin, paylaşın ve yorumlayın! Yeni eklenen bilgiler hakkında email almak için, adresinizi email grubuna kaydetmeyi unutmayın. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Takip edin

Baki Karaçay

20 yılı aşkın süre profesyonel tecrübe sahibi Mühendis ve Kamu Yönetimi Uzmanı. Halen Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu'nda Koordinatörlük görevini yürütüyor. Avrupa Birliği Projeleri yanısıra Proje Döngüsü Yönetimi Eğitmenliği yapıyor. Gönüllü olarak Fotoğrafçılık (Çekim Teknikleri ve Kompozisyon) ile Kayak dersleri veriyor, bağlama çalıyor.
Takip edin

Yorumunuzu Ekleyebilirsiniz